ווינטר איז קאמינג

לפלורידה יש את אירמה, לנו יש את השלג בצפון הגולן. טוב, רק לחלקנו. כי לצפוניים זה המאני-טיים ולדרומיים נותר רק לקנא. אבל החורף הזה? חכו תראו, עוד יילמד בפקולטות למטאורולוגיה
 
איתמר גור
 
איתמר גור
הילדים חזרו לבתי הספר, אחרוני האפרסקים כבר נקטפו והבציר אוטוטו מאחורינו. אין שום ספק, עוד שניים שלושה חמסינים והחורף מגיע. סופסוף, משהו שאנחנו מצטיינים בו. בכל שנה, בסוכות, מתכנסים טובי החזאים של הגולן במקום סודי בדרום הרמה ודנים בחורף שיבוא וליתר דיוק במילימטרים שירדו. הם נזכרים בערגה בשנים הנפלאות שהיו, משווים נתונים, מציירים גרפים ומתארים את גובהם של החצבים כעדות לעננות המתגשמת. העובדה שבשנים האחרונות יש ירידה עקבית בכמויות המשקעים ושהתמונות הכי נפוצות בקבוצת הוואטסאפ שלהם הן של מדחום ברכב מאובק עם 43 מעלות לא מרשימה את חובבי מזג האוויר. הסתיו תמיד מלא פוטנציאל, התקווה לגלישת המאגרים תמיד פועמת והתחזית סובלת הכול.
שאלת מיליון הדולר, הגביע הקדוש, ארון הברית, לב לבו של העניין הוא כמובן הסיכוי לשלג. אנחנו מדברים פה על קו קשת ודרומה, כי זה שבאל-רום קמים כל חורף לבקרים לבנים זה האובווייס. בשביל זה לא צריך תחזית. אל תקלו ראש. יש פה קו שבר עמוק, שחוצה את הגולן מדי חורף. אלו שהפעם האחרונה שזכו לראות שלג הייתה ב-92' ואלו שמתנשאים עליהם כל שנה מחדש.
זה מתחיל לאט ובעדינות עם פלוני מאודם, שמעיר איך אצלם הפליסים תמיד בהישג יד, ממשיך בגברת ממרום גולן, שבסוף אוגוסט כבר הדליקה את תנור העצים וכעת, היא מתכרבלת מול האש עם החתולה וכוס תה טיבטי, בשעה שעלי השלכת נופלים בעדינות וצובעים את הקיבוץ בצבעי אירופה הקלאסית. זה נגמר בנודניק התורן, שמעיר אותנו בוקר אחד בסוף דצמבר, עם שידור לייב בפייסבוק, של מכוניות מושלגות וילדים מנוזלים, שעושים מלחמת שלג, כמה מקורי, תוך כדי שהוא מזמין את כל עם ישראל לגולן, כשברור שכל הכבישים מסביב סגורים.
צפוניים יקרים. אנחנו יודעים שבריכות השחייה אצלכם ריקות, כי רוב הקיץ קר מדי להיכנס למים ושלג אמתי יש בממוצע יומיים-שלושה ומהר מאוד הוא הופך לעיסה חומה וטובענית, אבל על הדרך עושים הפסקות חשמל ובלגן, כאילו הם מינימום הוריקן "אירמה" ופתאום העסקה הזאת נראית קצת פחות כדאית. אישית, ברור לי גם שהתופעה הזאת באה לכסות על הערכה עצמית נמוכה וחוסר ביטחון בסיסי, שמישהו ירצה אי פעם לבוא לגור במקום שמכוסה בערפל סמיך 9.5 חודשים בשנה ושיש בו יותר חזירי בר מתושבים. אז תנוחו, לא הכול זה כפור ועשן תנורים מסתלסל.
אבל לא באנו לריב, אני פונה ללב שלכם.
נאבקנו בהצלחה ברבין, את ברק נפנפנו ולאולמרט אפילו לא התייחסנו. יכולנו לסורים, למשקי עמק הירדן ולמנהל מקרקעי ישראל. עברנו יחד דרך ארוכה ומבוצבצת וממרחק 50 שנה, אנחנו מבינים את הסוד - כוחנו באחדותנו. דתיים וחילונים, מושבניקים וקיבוצניקים, על הכול התגברנו, אפילו עם קצרין התפייסנו, פחות או יותר, אז מה הקטע? למה לנפנף בזה? למה לעשות לנו שחור, כשאצלכם לבן? בואו לקראתנו בקטע הזה, תבינו ללבנו, תהיו אחים.
בחישוב מהיר, היה לנו שלג ב-98', 2002, 2008 ו-2015. ברור שהשנה הבאה בסדרה היא 2018 הבעל"ט. במלאת 26 שנה לחורף המיתולוגי של 1992, אני חש שנראה השנה שלג. אבל לא סתם שלג, זה הולך להיות משהו בסדר גודל תנ"כי, משהו שעוד יילמד בפקולטות למטאורולוגיה. ירד פה כל כך הרבה שלג, שאת הלחם למבוא חמה יצניחו ממסוקים של הצבא ואז, או אז נוציא יחד את העיניים לכל עם ישראל.