יוצאים למרחב

העולם החינוכי משתנה ואתו גם עיצוב סביבות הלמידה.
אנו מזמינים אתכם לצאת למסע אל מרחבי הלמידה החדשים בגולן. והראשון בהם – בית הספר מצפה גולן


מרחב הלמידה
לפעמים, מראה עיניים אומר הכול. לא צריך להרבות במילים. רק להביט - מרחבי הלמידה החדשים בבתי הספר היסודיים בגולן. מרחב רב-שימושי, מודולרי, אסתטי וצבעוני, כזה שכיף לקום בבוקר וללכת ללמוד בו.
השינוי העיצוב מתרחש לאור שינוי תפיסת ההוראה בבתי הספר.
"אחד הנושאים שמעסיקים את עולם החינוך הוא איך לחבר בין תפיסות חינוכיות חדשות לארכיטקטורה" אומר מנהל אגף חינוך במועצה, גדי להב. "העולם החינוכי משתנה, ויש מאמץ גדול של הדור שלנו למצוא את הדרך הנכונה לעצב סביבה חינוכית, חברתית, קהילתית רלוונטית לאדם ולחברה בה הוא חי. זו לא יכולה להיות סביבה מקובעת כי השינויים מתרחשים כל הזמן וצריכים להיות קשובים גם לאפשרויות שמתפתחות בעולם ולטכנולוגיה ולנווט בתוך המורכבות הזו. זו עבודה דינמית, מרגשת מאתגרת שמביאה את התלמידים ואת העוסקים במלאת החינוך וההורות למקומות חדשים, מפתיעים ונפלאים".
 
מנהל מחלקת החינוך, חגי סמט: "במסגרת התהליך האזורי של אגף החינוך במועצה, בשיתוף עם משרד החינוך ובתי הספר להובלת תפיסות פדגוגיות מתחדשות, משתנות בהדרגה גם סביבות הלמידה. כאשר תפקיד המורה משתנה ממרצה למנחה והתלמיד חוקר ולא לומד ומשנן, יש צורך לעצב מרחבי למידה שיאפשרו זאת. המרחבים מאפשרים עבודה פעילה בקבוצות, עבודה אישית, כיתתית או בו זמנית".
"הניסיון הראשון שלנו בזה היה בכיתת 'גוונים' בתיכון 'נופי גולן'. שם, יחד עם שינוי שיטת הלמידה, הוקם מרחב למידה חדש ושונה. כעת, זה מיושם בהתאמה ובהדרגה בבתי הספר היסודיים ובתי הספר שמוקמים בימים אלה ייבנו מלכתחילה בתפיסה של מרחבי למידה - האולפנה קצרין גולן, בית ספר 'ואהבת' בקשת ובית ספר 'מעיינות', שמבנה הקבע שלו ייבנה באבנ"י אית"ן.
"כל בית ספר מפתח את המרחב שלו בהתאם לתפיסה החינוכית הייחודית והתפיסה האזורית המשותפת. מסגרות הזמן והמקום המסורתיות משתנות ומתפתחות צורות למידה מגוונות המעודדות יצירתיות ולמידה פעילה. התהליך  מלווה מחקרית על ידי הערכה ומדידה בתהליכי הערכה פנימית על ידי מכון שמיר למחקר. כל הדוחות מעידים על שיפור באקלים ובקשר האישי. אלו תהליכים לא פשוטים. מורים רגילים במשך שנים לעבוד בצורה מסוימת ואנחנו מוציאים אותם מאזור הנוחות שלהם. אבל פתאום רואים, שכשנותנים למורים להיות יוזמים הם באים עם ברק בעיניים, גם אם הם עובדים יותר קשה".

שיטת המרחבים

מעבדה אזורית
בבית הספר "מצפה גולן", הוקם מרחב למידה לתלמידי כיתות א'.
מנהל בית הספר, יריב גל: "בית הספר התרחב וקבלנו מבנה חדש של המתנ"ס. החלטנו להגשים חלום ולהתחיל את השינוי הפדגוגי כבר מכיתה א'. כך נוכל לצרף את השכבה הזו לתהליך שעובר שאר בית הספר, מוקדם יותר מהמתוכנן. מרחב הלמידה החדש מאפשר לחבר עיצוב לפדגוגיה החדשה. בגן הילדים לומדים בדרך של זרימה - הם עוברים מפעילות לפעילות, לסוגים שונים של משחק והוראה. החלטנו להמשיך את רוח הגן ויצרנו חללים שמאפשרים לעבוד במהלך היום בסוגים שונים של פעילות ובסוגים שונים של הוראה ולמידה.
"לילדים אין כיתת-אם! יש כמה מרחבי למידה, לכל מרחב יש צבע משלו ולכל צבע יש גם משמעות. במהלך היום, הילדים עוברים ממרחב למרחב לפי תכנית שבועית. בכל יום, כל ילד עובר בכל החללים והמורות מתאימות את תכנית הלמידה לפי הזמנים בחללים. הרווחנו עיסוק במיומנויות חדשות, בהן לא עסקנו בעבר כבר בכיתה א' - התמצאות במרחב, קריאת מפה, ארגון אישי.
"כל מרחב מותאם מבחינת הריהוט לסגנון אחר של למידה והוראה. המרחב הסגול הוא חלל לימודי עם שולחנות עגולים וכיסאות - מיועד בעיקר להקניות של נושאים חדשים. במרחב הכתום, יש ריהוט רך המאפשר לילדים עבודה בדרכים שונות של ישיבה. הרהיטים בגבהים שונים, שיוצרים אפשרויות שונות לעבודה. הדגש במרחב הכתום הוא על שיתוף פעולה, משימות בקבוצות, למידה בדרך של מרכזי למידה ומשחקים מגוונים. המרחב הירוק הוא מרחב בדגש על כישורי חיים. במרחב, מעגל שיח גדול, שממנו יוצרים מעגלי שיח קטנים ושם מקיימים פעילויות חברתיות, המהוות בסיס לאקלים החברתי. במרחב זה, באות לידי ביטוי מיומנויות השיח, ההקשבה והכישורים החברתיים.
"המרחב הצהוב משמש כחדר אמנות אקולוגית ובישול. שם מתקיימות סדנאות כמו סדנת ילד ירוק ואמנות אקולוגית. מכיוון שחלל זה כולל מטבח, אנו בונים תכנית בישול שתתחבר לנושאי הלימוד בכיתות. במרחב הכחול, לומדים מתמטיקה בקבוצות קטנות ובו נערכים גם שיעורי המוזיקה. המרחב מאפשר להתמקד בקבוצות עבודה קטנות יותר וגם הוא מחייב היערכות ייחודית של המורה לשיעור אחר.
"במרחב המרכזי של מבנה כיתות א', נמצאים המשחקים הסוציו-דרמטיים ובו גם נמצאת פינת קריאה, המאפשרת עיון בספרים, במהלך היום ובעיקר, בהפסקות.
"אנחנו ארבעה חודשים לאחר תחילת שנה וכל הזמן במגמת לימוד ושיפור. הילדים לא מכירים כיתה רגילה שיש בה כיסא, שולחן ולוח. העיצוב הפדגוגי המיוחד, אותו יזמה רכזת א'-ב', מירי בן עמי, חושף בפני הילדים כל הזמן טקסטים על הקירות שקשורים לצבע ו/או לפעילות. העלינו את הציפיות שלנו גם מילדים צעירים שמתחילים את כיתה א'. בהיעדר כיתות-אם, יש פחות הפרדה בין הילדים בכיתות ונוצרה שכבה אחת מאוחדת, בזכות הפעילויות המשותפות.
"תמיכת המועצה בתהליך הפדגוגי והעיצובי אפשרה לנו להגשים חלום ולאפשר לילדים חוויית למידה אחרת, המכינה אותם להמשך דרכם בבית הספר בשיטת ה'מרחבים'.
שיטת הלימוד של המרחבים ממשיכה בשכבות ג'-ד'-ה' וגובשה יחד עם הצוות של 'גוונים', בהובלה של הילי מרום. השכבה לומדת לא ככיתה בנפרד, אלא במרחבים לפי תחומי למידה ובכל מרחב יש יותר מורים. מרחב המתמטיקה, לדוגמה, כולל שישה מורים לשכבה, שלושה מורים מקצועיים ושלושה מחנכים. בהתחלת השיעור, מקנים את החומר של השיעור והשאר תרגול בדרך של עבודה בקבוצות ומשחקים. ב'מרחבים', התלמידים בוחרים איך לומדים - האם אלמד בקבוצה, עם חבר, או לבד. זו השנה השנייה ששכבות ד' -ה' לומדות ככה. התהליך מציב בפנינו לא מעט אתגרים, כי בכל זמן נתון, יש יותר אנשי צוות. המחנכים בעצם מלווים את התלמידים לאורך כל היום ולא רק בשעות הפרטניות שלהם וזה מאפשר להם להכיר את הילד, על נקודות החוזק שלו וקשייו גם במקצועות אחרים".

מבנה פדגוגי חדש

הקהל באירוע
יריב גל: "במרחבים החוקרים, יש עשרה מורים והם צריכים לעבוד יחד גם בחלוקת העבודה וגם בתפקידים. המורה לא עומד מול הכיתה בצורה פרונטלית, אלא מנחה קבוצות. התהליך התפתח מתוך צורך. הילדים היום מאוד שונים בדרך הלמידה שלהם. אי אפשר להיכנס לכיתה של ילדים וללמד את כולם באותה דרך. צריך לתת מגוון אפשרויות, כדי שהילדים יוכלו ללמוד בדרך המתאימה להם ביותר. הם מלמדים גם אותנו. אנחנו לומדים הרבה מזה ומקיימים צמתים רבים של הערכת התהליך.
"'מכון שמיר למחקר' מלווה את בית הספר זו השנה השנייה, על מנת ללמוד את התהליך על כל רבדיו. תהליך המחקר כולל תצפיות במרחבים השונים ובשיעורים, ראיונות עם ילדים והורים ועם הצוות וניתוח משימות הניתנות לילדים. פעמיים בשנה, מגיש המכון דו"ח מחקר מעמיק, הכולל את ניטור כל תהליכי המחקר. בעקבות הדו"חות, אנו מקבלים החלטות על המשך הכשרת הצוות.
"אין ספק, שכל התהליכים האלו מעידים על שינוי משמעותי ומעמיק בדרך ההוראה של כל מורה בצוות. המורים נדרשים לייצר סביבות למידה חדשות, המתאימות למבנים החדשים של הפדגוגיה. הן במרחב כיתות א' והן בשאר המרחבים בבית הספר, מתנסים הילדים בחוויית למידה מגוונת, המאפשרת יכולת בחירה גדולה יותר, מקום משמעותי להערכה עצמית וביקורת מושכלת, הגברת שיתופי הפעולה - הן בצוות והן בחברת התלמידים. כל באי בית הספר, כולל מורי קר"ב ומדריכים, לוקחים חלק בתהליכים ובעקבות זאת, נוצרים שיתופי פעולה מרשימים, המאפשרים לתחומי למידה נוספים להתמזג במרחבי הלמידה - תקשורת, מוזיקה, דרמה ואומנות".