מסע אל העבר

14 שנות עבודה השיבו בית כנסת, שקרס ברעידת אדמה בשנת 749 לספירה, למצבו המקורי. כעת, מסיימת המועצה את עבודות הפיתוח הסביבתי לקראת פתיחת האתר למטיילים בחג הפסח. מה מצפה לנו שם? חוויה עוצרת נשימה

עוצר נשימה - זה הרושם שנוצר כאשר מסיירים באתר המורשת הלאומי עין קשתות וצופים בעבודות הפיתוח הנרחבות ובמבנה בית הכנסת העתיק, לאחר קימומו.
החודש, ביקרו באתר השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, זאב אלקין, ומנהל אגף מורשת לאומית, ראובן פינסקי, אשר אמונים על שימור, שחזור, חידוש ופיתוח נכסי מורשת לאומית והנגשתם לציבור.
השניים הגיעו לאתר עם ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, בכדי לצפות בהתקדמות עבודות הפיתוח הנרחבות. העבודות כוללות הקמת מבנה מבואה לקליטת המבקרים, הנגשת האתר על כלל מרכיביו - בית הכנסת, הכפר היהודי והמעיין לקהלים שונים, שבילי הליכה ושיקום בית המעיין והקשתות. כמו כן, פיתוח התוכן ותכנון מערכות המחשה, להעברת המידע הארכיאולוגי-מורשתי הגלום באתר, במטרה להופכו לאבן שואבת למטיילים.
ראש המועצה, ביחד עם מנהל אגף ההנדסה, אבי שרון ומנהל אגף התיירות, שמוליק חזן, הציגו את מבנה המבואה המרשים, אשר נבנה בתוך הצוק בכדי לא לפגוע בתצפית הנוף והסבירו על משמעות האתר עבור התיירות בגולן, כאתר עוגן אשר ימשוך מאות אלפי מטיילים ויהווה הזדמנות לספר על העושר הרוחני של הקהילה היהודית בגולן, בתקופת המשנה והתלמוד.                     
השר אלקין התרגש מהאתר ואמר: "הביקור באתר היה עבורי חוויה ייחודית מאוד ומרגשת. הגשמתם חלום ויצרתם אתר מורשת יהודי מהחשובים והמרגשים. אגף המורשת הלאומית תמך באופן משמעותי בפרויקט זה ואנחנו שמחים מאוד לראות את הביצוע המקצועי והמרשים. נמשיך לתמוך באתר זה ובאתרים נוספים בגולן".                           
קבוצות רבות מגיעות לצפות בפיתוח האתר והחודש התקיים ביקור של דירקטוריון והנהלת חברת החשמל עם יו"ר הדירקטוריון, יפתח רון טל.

טכנולוגיה של מציאות מדומה

בית הכנסת
בית הכנסת הקדום, מהמפוארים שהתגלו בארץ, חרב ברעידת אדמה, בשנת 749 לספירה והוא בית הכנסת העתיק היחיד בעולם אשר קומם מחדש, בטכנולוגיה חדשה, אבן על אבן, כולו אבנים מקוריות, שנשתמרו ולא נבזזו לאורך השנים, בזכות מיקומו הרחוק מכל מקום יישוב וקשיי הגישה שהיו אליו. ביקור באתר הוא הצצה נדירה אל חיי הקהילה היהודית בתקופת התלמוד והמשנה, מסע אל העבר, אל תקופת ההתיישבות היהודית העתיקה בגולן, המסופר בעזרת אבנים מהמאה השישית לספירה. 
על פי הפרוגרמה התיירותית, הביקור יחל במבואת האתר, שם ישמעו המבקרים סקירה על ההתיישבות היהודית הקדומה במרחב הגולן כולו, ששרידיה הם כ-30 בתי כנסת עתיקים שנחשפו בגולן, רבע מכלל בתי הכנסת העתיקים שנחשפו בארץ כולה. הביקור יכלול גם סרטון שיתאר את תהליך השחזור והקימום הייחודי שבוצע באתר. במבואה קיימת תצפית נוף מרהיבה אל נחל סמק והכנרת.
המשך חוויית הביקור באתר תהיה מורכבת מחמש תחנות עיקריות, בהן יעצור המבקר להתרשמות ודברי הסבר. בעזרת אמצעים טכנולוגיים של משקפי-מציאות-מדומה, יראה המבקר את החיים כפי שהיו בתקופה הקדומה. המטייל יעבור בין בתי הכפר היהודי העתיק, ילמד על תעשיית הפשתן בבית המעיין ויסיים את הביקור בגולת הכותרת - בית הכנסת העתיק והיכלית ארון הקודש המפוארת, שמתנשאת לגובה של 5.5 מטר.
פרויקט החפירה, השימור וקימום בית הכנסת החל בשנת 2003, ביוזמת המועצה האזורית גולן ובוצע על ידי פרופסור חיים בין דוד, יהושע דרי וארכיאולוגית שדה אילנה גונן. הפרויקט כולו נערך בחסות המדעית של המכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת בר אילן ושל מכללת כנרת ובסיוע המכון לחקר הגולן ("מכון שמיר למחקר"), האגף לאתרי מורשת במשרד ראש הממשלה ובפיקוח רשות העתיקות.
ראש המועצה, אלי מלכה: "לפני 14 שנים, נחשפתי לאתר על ידי פרופסור חיים בן דוד וראינו גל אבנים נטוש ושומם. שמענו שמתחת לגל האבנים ייתכן שקבור בית כנסת קדום. החלטנו לקיים חפירה ולבדוק אם אכן האבנים האלה הן עדות להתיישבות היהודית הקדומה בגולן. לא תארנו לעצמנו שגל האבנים יקוּמַם למבנה בית הכנסת הקדום המרשים ביותר שקיים בארץ ובעולם.
"כעת, אנו מסיימים את עבודות הפיתוח והנגשת האתר למטיילים ומגבשים את סיור התוכן באתר, כדי לספק חוויה עוצמתית, מרגשת ומלמדת עבור כל מבקר. עם פתיחתו, אנו צופים שהאתר יקלוט מאות אלפי מטיילים מדי שנה, שייהנו ממורשת יהודית גולנית עתיקה.
"השילוב המיוחד שנוצר עם עבודת המחקר של פרופסור חיים בן דוד, שליווה את הפרויקט מיומו הראשון, הביצוע הכל כך מיוחד שנעשה על ידי יהושע דרי, מומחה לשחזור בטכנולוגיות חדישות וסיוע צמוד של רשות העתיקות, סייעו לנו לממש חזון מדהים ולקומם מחדש בית כנסת יהודי מפואר, שחרב ברעידת האדמה, בשנת 749 לספירה. מרבית האבנים נשארו באתר וחיכו לנו להחזירן למקומן ולקומם מחדש את העדות לקשר העמוק שלנו לחבל ארץ זה".
 
עבודות הפיתוח צפויות להסתיים בפסח והאתר ייפתח למטיילים, כאשר הסיור עם משקפי המציאות המדומה יחל בסוכות. האתר ינוהל על ידי החברה הכלכלית גולן