גן יוצר

ילדי הגן
מי שיכנס לבניין המועצה האזורית גולן, יפגוש עשרות ילדים מתרוצצים בבניין, כל יום מגן ילדים אחר שמגיע לבקר במועצה. הילדים מגיעים לצפות בתערוכת גני הילדים, לרגל 50 שנה לחידוש ההתיישבות בגולן וללמוד על פעילות המועצה.
נושא 50 שנות התיישבות בגולן הובא לראשונה לגיל הרך כבר ביום ההיערכות לגננות, לפני תחילת שנת הלימודים. ביום זה, העלו הגננות אין-ספור רעיונות לפעילויות נפלאות ושונות. השנה החלה והרעיונות הפכו למציאות. כל גן לקח את הנושא לכיוונים המועדפים עליו ועם הזמן, ניתן היה לראות שבאמת השמים הם הגבול.
ישנם גנים המנהלים "מחברת מטיילת", בה כל משפחה בתורה מוסיפה סיפור ותמונות מטיול משפחתי שעשו בגולן. בחלק מהגנים, נבנה שירון עם שירים הנוגעים בגולן. הילדים בנו דגמים שונים של הרים, מאגרים ועוד מנופי המקום והכול מחומרים טבעיים/ממוחזרים. ב"גן גולן", ברמות, נבנה דגם של אתר החרמון, כולל הרכבל. "גן תבור", בנוב, שלח מכתבים לכל הקהילות וביקש את סמלי היישובים. ההיענות הייתה מדהימה ובגן יצרו קיר ענק עם המעטפות שחזרו מהיישובים, עליהם מתנוססים הסמלים. הילדים חקרו, כתבו בעצמם, קישטו והשמחה היתה גדולה.
יוצרים 50
ב"גן כרמל", בנוב, יצרו דגם של הגולן, עם טורבינות הרוח, כשתמונות הילדים בעשייה מעטרות את תבנית הדגם סביב סביב. בחלק מהגנים, התקיים פרוייקט "ותיק בגן", בסיוע מחלקת ותיקים במועצה - ותיקים מהיישובים בנו תכנית ובאו למספר מפגשים בגנים, על מנת לספר על ראשית היישוב. "גן תמר" ו"גן רימון", באבנ"י אית"ן, סיכמו פרויקט זה בביקור אישי בבתי הוותיקים באחד מימי שישי והעניקו להם תעודת הוקרה, חלה ופרחים. הילדים הצטלמו על רקע ביתם הפרטי ויצרו את "היישוב שלי" מחומרי יצירה. "גן שניר" ו"גן חרמון", בקשת, יצרו את לוגו ה"50 שנה" בצורת מנדלה ענקית, מחומרי טבע וחומרי מִחזור.
אגף החינוך במועצה, בשיתוף מרכז "פסגה", יצר "ערכה גולנית" לכל גן, הכוללת דיסק עם שירי גולן, משחק קלפים עם חיות, צמחייה ואתרים מקומיים, דגל ומפת ענק של רמת הגולן, הכוללת את כל היישובים ומותאמת להתמצאות של ילדי גן. החוג "גן רוקד", מטעם קרן קר"ב, לימד את הילדים לאורך השנה ריקודים לצלילי המנון הגולן, "שירי לי כנרת", "לצפון באהבה" ועוד. מכיוון שהעשייה בגנים ברוכה ובלתי נלאית, הוחלט "להשוויץ" ולפתוח לעיני כל את ההתרחשות הענפה בגיל הרך ולהעמיד בבניין המועצה תערוכה, בה כל גן ישלח יצירה אחת, המייצגת את הדגשים שלו בנושא. את התערוכה הקימו בהתנדבות תושבי הגולן: גוצי פרל, אריאל פראלטה וחיליק ועקנין. היצירות מהגנים זורמות אליה מדי יום. התערוכה פתוחה לקהל הרחב וכולם מוזמנים לבקר. גני הגולן הוזמנו לסיור מאורגן בבניין המועצה ולביקור בתערוכה.