הכנסת ספר תורה ברמת טראמפ

הכנסת ספר תורה ברמת טראמפ

בשעה טובה ובשמחה גדולה, הוכנס השבוע ספר תורה לבית הכנסת ברמת טראמפ. היה זה מפגש מרגש בין קהילות, מעין אימוץ בין יישובים, זה הוותיק - אלוני הבשן לזה החדש - רמת טראמפ.

עמליה גרינוולד, מרמת טראמפ בירכה:
"זכינו בשמחה רבה להכניס היום ספר תורה לבית הכנסת ברמת טראמפ בנדיבותה של משפחת לוי ועם חיבוק עוטף של קהילת אלוני הבשן.
"בחרנו לקרוא לבית הכנסת שלנו 'טל חרמון'. הביטוי לקוח מתוך פרק קל"ג בתהילים שהוא אחד מחמישה עשר שירי המעלות:
"א שִׁ֥יר הַֽמַּעֲל֗וֹת לְדָ֫וִ֥ד הִנֵּ֣ה מַה־טּ֭וֹב וּמַה־נָּעִ֑ים שֶׁ֖בֶת אַחִ֣ים גַּם־יָֽחַד׃ ב כַּשֶּׁ֤מֶן הַטּ֨וֹב ׀ עַל־הָרֹ֗אשׁ יֹרֵ֗ד עַֽל־הַזָּקָ֥ן זְקַֽן־אַהֲרֹ֑ן שֶׁ֝יֹּרֵ֗ד עַל־פִּ֥י מִדּוֹתָֽיו׃ ג כְּטַל־חֶרְמ֗וֹן שֶׁיֹּרֵד֮ עַל־הַרְרֵ֪י צִ֫יּ֥וֹן כִּ֤י שָׁ֨ם ׀ צִוָּ֣ה ה' אֶת־הַבְּרָכָ֑ה חַ֝יִּ֗ים עַד־הָעוֹלָֽם׃
"הפסוק הראשון והמוכר מדבר על שבט אחים גם יחד והוא פשוט להבנה וגם מתאים כל כך לקהילה שלנו שמחברת חיבורים. הפסוקים הבאים קצת קשים יותר ונעזרתי בפירוש של מצודת דוד. השמן הטוב הוא שמן המשחה בו נמשח הכהן הגדול. השמן נוצק על ראשו, אבל הולך ומטפטף מטה על זקנו ועד שולי מעילו (מידותיו = מילה נרדפת לבגדיו). באופן דומה, הטל שיורד על החרמון הגבוה נמשך והולך מטה להררי ציון הנמוכים. מה היא ברכה שיש בה חיים עד העולם? ברכה שאינה נעצרת במקורה, אלא הולכת ומתפשטת ומביאה שפע לעולם, כמו שמן המשחה וכמו טל החרמון.
"כי שם ציווה ה': איפה זה שם? שם זה ירושלים. לא סתם ירושלים, אלא ירושלים המאוחדת של שבט אחים גם יחד. כל הארץ חולקה לנחלות בין השבטים ורק ירושלים לא ניתנה לאף שבט. כדי שאף אחד לא ירגיש בה אורח, אלא כולם ירגישו בה בני בית.
אני מאחלת לבית הכנסת שלנו שכולם ירגישו בו בני בית: נשים וגברים, ותיקים וצעירים, דתיים וחילונים, אשכנזים וספרדים, שבת אחים גם יחד.
"מתוך כך, הוא יזכה להיות כטל חרמון, שהשפע שלו - התורני, הרוחני והאנושי לא ייעצר בארבע קירותיו, אלא יזלוג החוצה ויביא ברכה חיים עד העולם".
ראש המועצה, חיים רוקח, בירך ואמר: "אני נרגש לחזות בעיניי היום את הנס של הקמת הישוב החדש רמת טראמפ. אם היו אומרים לי לפני שלוש שנים, שיוקם יישוב חדש בגולן, לא הייתי מאמין והנה, בעזרת השם, בקרוב נקים עוד שני יישובים חדשים. אני נרגש לראות כאן בשבילים את ילדי ונכדי ותיקי הגולן ואת המשפחות החדשות שבחרו לנטוע כאן בית. השילוב הזה של חלוצים מדורות שונים מחזק אותנו, בונה את הגולן שלנו-חכם יותר, מנוסה ומתחדש ומותאם לעתים החדשים".
ספר התורה, שנתרם ע"י משפחת לוי, ניתן ליישוב ע"י טל לוי, מאלוני הבשן. את הספר כתב ג'ורג' לוי ז"ל, אביו של טל, לעילוי נשמתה של אמו עליה השלום, מלכה לוי. טל וחגית אשתו, בחרו להעביר את הספר למשמרת בית הכנסת ברמת טראמפ, בכדי לחזק את ההתיישבות הצעירה. טל בירך את הקהילה: "חשוב לי מאוד להודות על הזכות הגדולה שהענקתם לי ולמשפחתי בכך שכיבדתם את זכר הוריי בהכנסת ספר התורה בבית הכנסת של קהילתכם, בתוך הקהילה המיוחדת שלכם.
"המעמד היה מרשים ומעורר כבוד, הירתמות הקהילה למען האירוע מעוררת השראה, אתם קהילה של אנשים טובים עם פנים מאירות ואין מאושר ממני שהספר אצלכם.
בשם בית הכנסת שלכם, 'טל חרמון', 'מסתתרת' מהות הקהילה. לכל שם, יש פסוקים שמתחילים ומסתיימים באותיות שלו. במקרה שלכם, זה משקף את אופיים של אנשי רמת טראמפ: טל = "טוב עין הוא יבורך כי נתן מלחמו לדל".
"ובקהילה צריך גם עין טובה וגם לחלוק עם האחר. מי ייתן ותמיד השמחה תשרור ביניכם ובינינו".
כיבדו בנוכחותם ובירכו: רב היישוב חיספין, הרב איזנטל ורב היישוב אלוני הבשן, הרב יהונתן סנדרס, שהפליאו בגדולת המעמד ורגשו את המאזינים בדברי התשבחות על בניין הארץ ועל חשיבות המפעל ההתיישבותי, בכלל ובגולן, בפרט ועל חיזוק היישובים והקהילות בתושבים חדשים והביעו רצון גדול לחזות במהרה בבניין בית הקבע של בית הכנסת היישובי ברמת טראמפ. ואמרו אמן!