יוזמות חינוכיות ותוכניות ייחודיות

מחנכות כיתת ש"י ג'-ד' בבית הספר אביטל

היוזמה

 

היוזמה המשמעותית של מחנכות כיתת ש"י ג'-ד' שמתמקד בהובלת תהליך חקר בנושא הסתיו שבסיומו נסעו התלמידים לאגמון החולה לחגיגה של כל החושים בנושא נדידת העופות! התלמידים חוו חוויה שהמחישה להם את כל הנלמד בכיתה. תודה ליגאל מויאל על הסיור החוויתי והמקצועי! במסגרת נושא הסתיו התלמידים יצאו למסע של חקר בעקבות שאלות שהילדים שאלו:

איך הציפורים יודעות לאן לנדוד?
למה העלים משנים את צבעם בסתיו?
איך נוצר הגשם?
הרוח - וכוחה ההרסני והבונה...
התלמידים בחרו את שאלת החקר, חיפשו מקורות מידע בספריה,
עבדו את המידע בטקסט, בתמונה, בהמחשה, עבדו בשיתוף פעולה ויצרו לסיכום גלריה בה הם הציגו את תוצריהם. קבלו את במת המומחים הסבירו לכל המבקרים על תהליך הלמידה, תוצאות החקר ואף אפשרו התנסות חווייתית בלמידה. היה מרתק! מרגש! מלמד! וניכרה ההתרגשות וגאווה של התלמידים (והצוות) מהלמידה.

בית הספר אביטל

בית הספר אביטל
אורית סורוקה- שיזמה את רעיון תרבות יום א' הובילה אותו יחד עם אלה אברהם במהלך השנתיים האחרונות והפכה את הפעילות למוצר נמכר, שהוצג בכנס חגיגי בירושלים בנוכחות מנכ"לית המשרד, מנהלת המחוז, אייל רם, סמנכ"ל ומנהל המינהל לעובדי הוראה.
משרד החינוך יזם לראשונה כנס "מאיצים בחינוך" (סטארט אפים) ומתוך עשרות מיזמים נבחרו בסה"כ 12 ואנחנו ביניהם. היוזמה מאפשרת לאנשי חינוך מצטיינים לתכנן, לעצב ולהגשים את חלומותיהם החינוכיים , כמו כן להטביע את חותמם בשיפור המערכת. ישר כוח לאורית שהולכת בעקבות החלום!

תלמידות בי"ס גולן מדריכות באנגלית

תלמידות בי"ס גולן  מדריכות באנגלית
כתבה: ענת שוסיוב , מורה לאנגלית בי"ס גולן
בתאריך 17/5/17 יום לפני האזכרה ליום תלייתו של אלי כהן ז"ל , יצאו תלמידות כיתה ח' מבי"ס גולן לסיור לימודי בו הן הדריכו באנגלית את תלמידות בי"ס אביטל. ההדרכה נעשתה בתחנות השביל ע"ש אלי כהן ז"ל שברמה"ג. הפרויקט הלימודי ביוזמת המורה ורכזת האנגלית של בי"ס גולן ענת שוסיוב, יוצא לפועל שנה שנייה והפך לחלק מתוכנית חול"ם גולן.
בפרויקט זה חוות התלמידות למידה של שותפות בנושא ערכי אותו הן חוקרות ומעבדות לחומרי הדרכה ופעילויות שונות במסגרת קבוצות בכיתה. הבנות מתאמנות באנגלית לקראת ההדרכה בתחנות השונות של השביל ביום הסיור. הסיורים מתועדים על ידי התלמידות ומועלים כסרטוני הדרכה ביו טיוב תחת הכותרת "תלמידות מדריכות".
השנה, בעידוד וחסות מנהל מח' חינוך חגי סמט ורכזת תוכניות חינוכיות עדנה אלאור יצאו בנות שכבת ח' מבי"ס גולן להדריך באנגלית תלמידות מבי"ס אביטל יחד עם המורה לאנגלית ליסה יניב. המפגש בין שני בתי הספר היה מרגש ומפרה. תוכני ההדרכה והפעילויות עסקו בתרומתו הרבה של אלי כהן ז"ל למדינת ישראל, בעברו ומשפחתו.
בי"ס גולן רואים בלימוד והפצת נושא זה תרומה חברתית משמעותית ומצפים לשיתופי פעולה נוספים בין בתיה"ס .
תמונה משותפת – תלמידות בי"ס גולן עם תלמידות בי"ס אביטל במרפסת "הר נבו" שבקיבוץ אפיק.

מציינים את יום הזכרון לרצח רבין -בית חינוך שורשים

כתבה: נורית טורנהיים, מחנכת כיתה ו'
השנה, כבכל שנה, ציין בית החינוך שורשים את יום הזיכרון לרצח רבין ז"ל. יום זה, מעלה אצל רבים מאיתנו, ביחוד תושבי הגולן, רגשות מעורבים ואצל רבים הפצע עדיין מדמם. הרצח, אשר טלטל את כל חלקי העם, הוביל בין השאר לשיח בין המחנות השונים בעם והגביר אצל רבים את הצורך בחיבור בין החלקים השונים. בית ספר שורשים, מהיותו בית חינוך המשלב בין דתיים וחילוניים, שם על דגלו את ערך הסובלנות בין בני אדם ורואה ביום זה הזדמנות יקרת ערך לעסוק ולדבר את המציאות אותה אנו חווים יום יום, שעה שעה בעיסוקינו החינוכיים והתרבותיים בבית החינוך.
סובלנות, הוא מונח וערך, שמשמעותו הנוהג של אדם או קבוצה להתייחס בכבוד, בהבנה ובהיעדר אפליה כלפי השונים ממנו מבחינה חברתית, תרבותית או דתית, גם אם הוא אינו מסכים עם דעותיהם, התנהגותם או אמונתם
כיתה ו' נורית, החליטה השנה לעסוק בערך הסובלנות גם בטקס המיוחד שערכו, בו הביאו טקסטים יהודיים, דתיים וחילוניים העוסקים באהבה וסובלנות, החל מסיפורו של הגוי אשר רצה ללמוד את כל התורה על רגל אחת ולמד אצל הלל את "מה ששנוא עלייך אל תעשה לחברך" וכלה בשיר "שווים" של עילי בוטנר שהושר על ידי הילדים ולווה בשפת הסימנים שלמדו כל ילדי הכיתה.
בהמשך, נכנסו תלמידי הכיתה להנחות פעילות מיוחדת בכיתות: כל ילדי בית הספר, קטנים כגדולים, ציירו וכתבו על אריחים רעיונות, מילים ופתגמים הקשורים לסובלנות.
בהמשך, יתלו האריחים בבית הספר ויצרו "קיר סובלנות" שיזכיר לנו מה ערך החיים המשותפים ומה חלקנו ביצירת חברה טובה, מכילה וסובלנית יותר.

"מתקלפים" – יומן מסע בשביל החוזקות.

"מתקלפים" – יומן מסע בשביל החוזקות.

כתבו - ניצן ראביד ואיילה פס, מחנכות ויוזמות

התוכנית "מתקלפים" היא חלום של שתי מחנכות, "מתקלפים" היא מסע של שתי כיתות נבחרות. אנחנו, ניצן ראביד ואיילה פס מ"מצפה גולן" חלמנו וקיבלנו במה להגשים את החלום. את "מתקלפים" פיתחנו במסגרת חממת פעימות במרכז פסג"ה גולן קצרין.
התוכנית שלנו נותנת מענה לצורך ליצור שינוי תודעתי לכיוון של חינוך חיובי. במהלך שנות עבודתנו חשנו שמשאבים מוקדשים בעיקר לאיתור קשיים ולתיקונם. אנו מאמינות שאלומת האור צריכה להיות ממוקדת בחיזוק התחושה: "אני מישהו, אני משהו, יש לי מקום וכוחות!"
כך נולד אלבום לתיעוד מסע אישי וקבוצתי של חשיפה, הכרות והחצנת חוזקות.

לקריאה נוספת בנושא

ערב השקה לספר: על יובל ישלח שורשיו"

ערב השקה לספר: על יובל ישלח שורשיו"
כתבה: חנה חדד, מחנכת הכיתה מובילת היוזמה
כל ספר מתחיל ב"היה היה..." או ב"פעם אחת...". סיפורינו מתחיל בפעם אחת הייתה מורה שחלמה חלומות... היא חלמה על בית הספר שלה, על התלמידים שלה.
יום אחד היא חלמה חלום שהיא רוצה להוציא ספר בסיום כיתה ב' – ספר מפרי עטם של התלמידים. כיתה ב'? תמהו כולם. איך זה יתכן? איך זה יכול להיות? – לא יאומן כי יסופר...
לפני כעשור, הגשמתי את החלום בפעם הראשונה כשהוצאת לאור ספר סיפורים בסיום כיתה ב'. לאחר שראיתי כי טוב, הספר הפך למסורת רבת שנים בסיום כיתה ב' חנה.
השנה, לכבוד יובל שנים להתחדשות הישוב היהודי בגולן, החלטנו להוציא ספר מיוחד. ספר שיהיו בו שירים שהילדים כתבו לפי תבניות של שירי משוררים ובחלק השני, כל ילד בחר להצטלם באחד מנופי הגולן, הוספנו קטע מידע על המקום וכל ילד כתב מה הוא אוהב בגולן או במקום שבחר.
לקריאה נוספת בנושא

חדר בריחה במתמטיקה- בי"ס שורשים

חדר בריחה במתמטיקה- בי"ס שורשים
קבוצה יקרה,
נקלעתם לצרה!  נתפסתם ונלכדתם בכלא הנורא...
אך אל דאגה!  קיים מוצא,
כל שעליכם לעשות הוא לענות נכונה. כל זוג שיפתור את חידתו, יחפש בחדר מדבקה עם תשובתו, השומר האיום מחכה בקוצר רוח, ענו נכונה ותקבלו את המפתח.
כאשר כולם ינשמו לרווחה, עימדו בשורה כמו נרות חנוכה.
תגרמו לשומר לחייך המון  ותקבלו את הרמז הבא בדרך למטמון
כך החל המרוץ נגד הזמן ונגד השאלות והחידות המתמטיות ב”חדר הבריחה" (Escape Room) בכיתות ו' ב"שורשים".
 
 
לקריאה נוספת בנושא

תלמידי כתות ז' – ח' יוצאים לדרך...מסע נודד

בי"ס שורשים - כתבו: הוריי כיתות ז' – ח' וצוות השכבה.
"קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל..."
אחד מאבני הדרך של התפיסה החינוכית של בית הספר הינו חיבור לטבע. הטיול שהינו חלק ממסע "מים לים" השכבתי של כיתות ז'-ח' בבית הספר "שורשים" מהווה נדבך עיקרי בידיעת הארץ, חיבור לטבע וחיבור "לאני עצמי" של כל תלמיד, באמונה שהתמודדות עם הקשיים מצמיחה את התלמיד ומאפשרת לו חווית למידה שונה ומגוונת.
התלמידים יצאו למסע משותף, מסע נודד של 3 ימים, שכלל הליכה לאורך קילומטרים רבים לאורך היום, הכנת ארוחות בשטח יחד עם אנשי הצוות, איסוף עצים בערב להדלקת מדורה ולינת שטח כמקובל אצלנו. זו היתה התמודדות בכבוד עם מסע לא פשוט.
הילדים טיפסו על הרים ושכשכו במים הקרירים ובעיקר התגבשו ביחד ונהנו מהחוויות המשותפות שמזמן הטיול בטבע.
הורי השכבה מספרים שהרגישו את החוויות המדהימות שעברו הילדים, הילדים התנהגו למופת ופעלו ביחד באחווה קבוצתית וגם הביקורים של ההורים בשעות הערב תרמו לאווירה הנעימה, החמימה והעוטפת.
ההורים מברכים על כך שהטיולים מהווים רכיב חשוב ומשמעותי בהווי של בית הספר ומודים מעומק הלב למחנכים ולאנשי הצוות שהפכו את הטיול למוצלח ומיוחד !

תערוכת צילומי וציורים בבי"ס מצפה גולן

תערוכת צילומי וציורים בבי"ס מצפה גולן

יוזמי ואוצרי התערוכה: דורון ריינס , רותי דניב.
מזה ארבע שנים הונהגה בבית סיפרנו מסורת של תערוכת צילומים וציורים בהשתתפות כל קהילת בית הספר - הורים וילדים.
בכל שנה אנו בוחרים נושא לתערוכה. הנושא לקוח מסביבתנו הקרובה. השנה טבעי היה שנעסוק ב "50 שנות התיישבות בגולן". הצילומים שהוצגו בתערוכה עסקו בכל נושא הקשור להתיישבות, נופים, אנשים ובע"ח בגולן.
רעיון זה התגבש כאשר, בדרך מקרה, נחשפנו לצילומים וציורים של תלמידים שבתחילה היססו לחשוף את יצירותיהם. רעיון הקמת תערוכה אפשר מתן במה להצגת עבודותיהם.
הפרויקט משלב בין הורים וילדים. לעיתים אילו עבודות משותפות. בזכות הצילומים אנו נחשפים לפינות חמד ומראות מרהיבים של הגולן בעונות השונות. מידי שנה מצטרפים נוספים למעגל המצלמים והמציירים.
בתערוכה אנו זוכים להזדמנות לראות את הגולן מנקודת מבטו של היחיד: בביתו, עם משפחתו, זווית צילום מיוחדת ועוד.... כישרונות רבים מתגלים בקרב המשתתפים.
בחרנו להביא מדבריו של אחד האבות השותף לפרויקט:
”.... אני מאוד אוהב את רעיון הפרויקט: צילום של הורים וילדים ותערוכת התמונות המוצגת בבית הספר ובמקומות נוספים! אני בא מעולם הצילום הישן כאשר לצילום הייתה הילה מיוחדת של כבוד ורגש!.... אנשים כבר לא מתרגשים כל כך מתמונות היום, כי הרי זה כל כך קל, זול ופשוט, אז כמעט ולא טורחים להדפיס את התמונות והכל נשאר וירטואלי ולא אמיתי! לכן, כשאני רואה תערוכת צילום ושבית הספר משקיע להחדיר את ערך התיעוד והיופי שבצילום לדור הצעיר, זה מרגש אותי. תודה,"