בית הספר הדמוקרטי כנף בעידן הקורונה

בית הספר הדמוקרטי כנף בעידן הקורונה

מנחם גורן, מנהל בית הספר
 
המציאות השתנתה ושאלנו את עצמנו מה נכון לנו, שמאמינים וסומכים ומטפחים את העצמאות של הילדים, לעשות, כאשר הילדים קיבלו מהיקום עצמאות במתנה. התחלנו בתחושה שהילדים יסתדרו ויחד עם זאת התחלנו להתגעגע וקיבלנו משוב של רצון לקשר בין הילדים לבין עצמם ובינם ומשפחתם לצוות בית הספר. התחלנו את תקופת הסגרים הראשונה בקשר טלפוני ואז קיימנו פרלמנט בזום כעל סדר היום, מהי הפעילות הרצויה לנו לקיים בתקופת קורונה.
 
התחלנו במפגשי זום שנבנו על הרצון החופשי של מארחי מפגש )ילדים וצוות( שכללו, רוסית למתחילים, שעת סיפור, משחק מתמטיקה, מתיחות וגמישות ועוד המון מפגשים שיזמנו. המפגשים, בהחלטת פרלמנט, שימשו גם לבדיקת נוכחות וקשר, על כל אחת ואחד הוטלה החובה להצטרף פעם ביום למינימום של היי וביי כדי ליצור קשר מינימלי בין כולנו.

למדנו מהקורונה שאנחנו כבית ספר פתוחים לשינוי ומסוגלים להתמודד עם מציאות משתנה בשמחה ובנחת. אנחנו לוקחים את זה הלאה להכנסת שינוי בבית הספר ביום שאחרי הקורונה. המטרה שלנו היא יותר עשייה של הילדים והצוות, הנגשת בית הספר ליותר משפחות וחיבור מרתק בין תרבות היציאה לטבע המאפיינת את יוזמת בית הספר יער של דרום רמת הגולן עם עקרונות החינוך של הדמוקרטים ומודל סדברי.

כפי שאומרים המומחים היום: גמישות מחשבתית, שיתופי פעולה ולמידה מתמשכת הם המיומנויות הנדרשות כיום ואנחנו נלך מכאן והלאה לחיבור מרתק מחדש ומאתגר בין אדם, רוח ואדמה.