מכללת כנרת

פתיח
המכללה האקדמית כנרת, אשר ציינה השנה את שנת היובל להיווסדה, שוכנת על גדת הכנרת, בלב עמק הירדן. לפני כעשור, הוכרה המכללה כמוסד אקדמי על ידי המועצה להשכלה גבוהה וחרטה על דגלה חדשנות ומצוינות, לצד דאגה לסביבה, קהילתיות וחיבור חזק לאזור בו היא שוכנת.
 
מסלולי לימוד
במכללה שני בתי ספר: בית הספר להנדסה, בהובלת הדיקן פרופ' נח גליל ובית ספר לחברה ורוח, בהובלת הדיקנית פרופ' סיביל היילבורן.
בתחום ההנדסה, מציעה המכללה תואר ייחודי בהנדסת תעשיות מים, בהובלת ד"ר רם שפינר ולצדו. תארים נוספים בתחום ההנדסה, כגון הנדסת איכות ואמינות, הנדסת תוכנה והנדסת חשמל.
בבית הספר לחברה ורוח בולטות המחלקות לתקשורת, לניהול תיירות ומלונאות והמחלקה ללימודי ארץ ישראל. מחלקות אלו הן מקור משיכה משמעותי לסטודנטים מכל רחבי הארץ, שכן הן מציעות חוויית לימוד ייחודית ויוצאת דופן, המשלבת ניסיון מעשי ומפגש עם כל רבדי המקצוע, כבר תוך כדי התואר הראשון. הקניית התעודות המקצועיות מאפשרות לבוגרים להשתלב בעבודה בתחום, לאחר סיום לימודיהם.
 
תואר שני
בקרוב, צפוי להיפתח מסלול לתואר שני בין-לאומי בניהול תיירות, הראשון מסוגו בישראל.
מגמות פיתוח של המכללה בתואר ראשון ושני
ב-2015 החטיבה של אוניברסיטת בר אילן במכללה ונפתחה מחלקה עצמאית ללימודים רב-תחומיים. בנוסף, קיימת חטיבה בנושא חינוך ומשפחה, בהובלת פרופ' עמוס רולידר, במסגרת התכנית לתואר רב-תחומי. אנשי מקצוע בתחום החינוך למדו זה מכבר שכל ילד במסגרת החינוכית מלווה בהוריו ובמשפחתו המורחבת. הדיאלוג בין אנשי המקצוע להורים מבוסס על האופן בו תופסים אלה את אלה והשפעתו על המעשה החינוכי היא מכרעת. החטיבה תתמקד בקשר שבין מערכת החינוך לתא המשפחתי והדינמיקה ביניהם.
בנוסף, המועצה להשכלה גבוהה אישרה למכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן לפתוח תכנית לימודים לתואר ראשון (B.Sc) בהנדסה של אנרגיית גז ונפט. מדובר במסלול אקדמי חדש ופורץ-דרך, המאפשר לראשונה הכשרה אקדמית ומקצועית בתחום מתפתח זה, כבר במסגרת תואר ראשון בהנדסה. המהנדסים בוגרי התכנית צפויים להשתלב  במהרה בתחום הצומח ביותר במשק הישראלי - בתעשייה, פיתוח, המחקר ומדיניות משק הגז הטבעי. לראשונה בישראל, תילמד הנדסה של אנרגיית גז ונפט כתואר ראשון. תכנית הלימודים הייחודית נפרסת על פני שמונה סמסטרים.
 
נתונים: השנה התחילו את לימודיהם במכללה 2,200 סטודנטים וסטודנטיות. גידול של 3% נרשם במספר הסטודנטים מהמרכז שהתחילו את לימודיהם במכללה וזאת לצד גידול של 30% במספר הסטודנטים שנרשמו למכללה.
 
מעונות סטודנטים
בשנת הלימודים זו, פתחה המכללה את שערי מעונות הסטודנטים החדשים. מדובר במעונות הקרובים ביותר לקמפוס הלימודים, מרחק של 120 מטר בלבד מהמיטה לכיתה, "כפר נופש" לסטודנטים על גדת הכנרת. דיירי המעונות, שיתעוררו בבוקר לנוף של ים הכנרת, יצטרכו רק לחצות את כביש 92 ולהגיע למכללה. מעונות המכללה הם היחידים שהוקמו בארץ, מכספי מענק הות"ת עבור דיור מוזל לסטודנטים.
המעונות שוכנים ב"קמפוס דרום", שנחנך אף הוא במכללה לאחרונה, הכולל בנוסף את המרכז ללימודי ארץ ישראל של המכללה, מכוני המחקר של המכללה ומרכז מבקרים. כל אלו ישכנו במתחם הרכבת ההיסטורי של צמח, ששוחזר לאחרונה בשיתוף פעולה עם הרשות לשימור אתרים.