טיולים ופנאי

מטיילים בארץ
לאור ההצלחות של השנים האחרונות, גם השנה נקיים נופשים בארץ. במסגרת הנופשים נפגשים ותיקים מכל קצוות הגולן: דתים וחילוניים, צפונים ודרומים, במסגרת הנופשים אנו מקפידים ליצור תוכן איכותי ויחודי וכל זאת עם מדריכים וצוות מקצועי.
נובמבר 5-7/11/2017 – אשדוד והסביבה.
פברואר 18-21/2/2018 – ים המלח והסביבה
מאי 2018 – חיפה ,חוף הכרמל והסביבה.
** תאריכים מדויקים ותוכנית הנופש (כולל רמות הקושי השונות ) יפורסמו בהמשך.

חו"ל מאורגן לוותיקי הגולן
לאור הצלחתו של הטיול המאורגן הראשון בשנה האחרונה, גם השנה אנו פועלים ליצירת טיול מעשיר ומהנה לוותיקי הגולן, תוך התחשבות בגיוון ובדרישות של הקבוצות השונות.
הטיול מתוכנן לצאת בחודש יוני 2018, היעד : מונטנגרו.
פרטים נוספים וסופיים ימסרו בהמשך.
טיולי יום – "שביל ותיק – ותיקים מטיילים בשבילי הגולן"
**להוסיף לוגו של הרשות +שביל ותיק.

תכנית שנתית ותיקי הגולן- "שביל ותיק"- טיולי ותיקים בשבילי הגולן- ממשיכים במסורת!

ממשיכים במסורת הנהדרת! השנה נצא בכול חודש לטיול יומי ברחבי הגולן. נפגש בנקודת איסוף מרכזית וממנה נצא באוטובוס לאתר. וכל זה בלווי מדריך של הרשות. הטיולים יתקיימו בימי ראשון בשעות הבוקר.
עלות הרשמה לכל החבילה (10 טיולים) – 600 ₪
עלות להשתתפות חד פעמית (מותנה ברישום מראש ועל בסיס מקום פנוי)- 80 ₪ לטיול

לפרטים נוספים והרשמה – ירדנה שוקרון: 050-4004894

תכנית שנתית:

חודש

לאן נטייל?

דרגת קושי והערות

אוקטובר

22/10

התחום היהודי של הגולן:

הגולן של התקופה הביזאנטית, לפני 1500 שנה, היה מחולק בצורה מאוד ברורה. בחלק הצפוני, עד לנחל גילבון, האזור היה אזור נוכרי, פגאני. בחלק המרכזי של הגולן, מגילבון (הכפר דבורה) ועד לאזור נטור, עין קשתות (אום אל קנטיר) הייתה זו הטריטוריה היהודית, עם עשרות כפרים יהודיים ולפחות 25 בתי כנסת שנמצאו עד היום. דרום ומזרח הגולן, תחום סוסיתא היה אזור נוצרי עם כנסיות. בסיורנו נבקר בתחום היהודי של הגולן, בית הכנסת בעין נשוט, קצרין, ובכפר העתיק יהודיה.

קלה, סיור אוטובוס עם הליכה מועטה

נובמבר

26/11

מורשת קרב יום כיפור:

 לפני 44 שנים רעדה הארץ. בשעה 14 בצהרי יום הכיפורים פרצה מלחמת יום כיפור. הגולן הצעיר הופצץ, הסורים החלו לגלוש בטנקים משלוש נקודות שונות בגולן. בסיורנו נשמע את סיפורה של חטיבה 7, סיפורה העלום של חטיבה 188 בחלק הדרומי של הלחימה ונשמע גם על הפן האזרחי- גולני. נבקר בחרמונית, כביש 98, תל סאקי ותל פארס.

קלה, סיור אוטובוס עם הליכה מועטה

דצמבר

24/12

אל המרחצאות העתיקים בחמת גדר:

המרחצאות הרומיים של חמת גדר נעולים רוב השנה, אבל הביקור שם הוא חובה, על כן נגיע בתיאום עם האתר לבקר בין הבריכות העתיקות, אמבטיית המצורעים, בריכת האריות והקשתות המרשימות. נתחיל בתצפית על הירמוך, נגיע למרחצאות העתיקים ונספר את הסיפור של אחת מערי הדקפוליס, נבקר גם בתיאטרון העיר וננעל את היום בעין תאופיק, המעיין הדרומי של הגולן.

קלה, סיור אוטובוס עם הליכה מועטה

ינואר

21/1

נצרות- סובב כנרת:

אנחנו חיים באזור שאחראי לתהפוכות עולמיות. בצפון הכנרת ערך ישוע את רוב הנסים שלו, גייס תלמידים ומאמינים, שקד על משנתו- וייסד דת חדשה שהיא כיום בעלת מספר המאמינים הגדול בעולם. בסיורנו נבקר בטבחה, נתצפת מהר האושר ונסיים במגדלה, בכנסייה החדשה ביותר על הכנרת.

קלה, סיור אוטובוס עם הליכה מועטה

פברואר

11/2

כביש 92:

כביש 92 הינו כביש קצר יחסית אך מלא בקסם, סיפורי עבר, ונופי כנרת רצופים. בסיורנו נבקר באתרים המסקרנים של הכביש- אנדרטת הטייסים התורכים, מצפה נוקייב, תל הדר ונסיים בסיור בשטחים החקלאיים בבטיחה, שם נשוחח עם חקלאי מהאזור.

קלה, סיור אוטובוס עם הליכה מועטה

מרץ

18/3

תנ"ך בגולן:

בסיורנו הפעם נצפין אל תל דן, נסייר בין פלגי המים ונגיע אל העיר העתיקה דן, שבכלל נקראה ליש בראשיתה. נחזה במזבח של ירבעם השני, נעבור בשער העיר מהתקופה הישראלית ונבקר בשער אברהם- השער המקושת העתיק ביותר בעולם, העשוי מלבני בוץ.

קלה

אפריל

15/4

אתרי פריחה:

נצא לטיול פריחה יפיפה אל הנחלים בזלת ודליות הנשפכים אל הכנרת. לאחר חציית הנחלים נמשיך אל גמלא מול נוף יפיפה של מורדות הגולן והכנרת. נבקר בתחילתו של נחל סמך, המלא בכלניות בשלל צבעים.

בינונית, עלייה אחת קצרה. הליכה בשטח. יש ירידה לנחל.

מאי

6/5

רמתניה ושטחי האש:

נתח גדול ממרכז הגולן הינו שטח אש פעיל לאימוני צה"ל. מקומות מרהיבים וחיי טבע עשירים שנשמרים היטב דווקא הודות לפעילות הצבא. בסיורנו נבקר באתרים סביב שטח אש נפאח, נעלה לתצפית בתל שיפון, נשמע על סיפורה של חטיבה 679 ביום הכיפורים, ונסייר בשרידי הכפר רמתניה,  התיישבות יהודית מתחדשת בסוף המאה ה19.

בינונית, הליכה של 4 ק"מ לרמתניה

יוני

3/6

גיאופוליטיקה בגולן- סיור גבולות:

אנחנו, תושבי הגולן, חיים באזור ספר, וכך תמיד היה לאורך ההיסטוריה. הגבולות המודרניים נקבעו בתחילת המאה העשרים, כאשר המעצמות הגדולות של אותה התקופה חילקו את האזור לנתחים, שיהפכו בעתיד למדינות המזרח התיכון. בסיורנו נשמע על ההסכמים הראשונים, על התהפוכות הרבות שעבר הגבול בצפון, נערוך תצפיות בצפון הגולן ונשמע על המצב הנוכחי המתרחש מעבר לגבול כיום.

קלה, סיור אוטובוס עם הליכה מועטה

יולי

8/7

מעיינות השוליים- היבטים בשמירת טבע:

את סדרת הסיורים שלנו נקנח בטיולי מים מלהיבים. ניסע אל מעיינות השוליים של הגולן, עין תינה ועין דבשה. בעין דבשה נטפס בתוך פלג מים ונגיע לטחנת קמח מהתקופה העות'מאנית, שם נוכל להציץ על הנוף המרהיב של עמק החולה. בעין תינה נשתכשך בבריכה מקסימה ונפגוש את פקח רשות הטבע והגנים באזור, שיספר לנו סיפורים על שמירת טבע- אתגרים והצלחות.

בינוני, הליכה במים בעין דבשה, 2 ק"מ מישורי בעין תינה, עליה למפל בעין תינה- לבחירה.

מותנה בהרשמה של מינימום 35 משתתפים. יתכנו שינויים במסלולים.

תרבות ופנאי

ותיקים מבלים
בשיתוף עם מחלקת תרבות אנו מקדמים פעילויות ותוכניות מנויים לרווחתם של הוותיקים גם השנה ניתן להצטרף למנוי בהיכל התרבות בכרמיאל במחיר מוזל, כמו כן לרווחת הוותיקים ניתן להצטרף לשירות הסעה להיכל התרבות במחיר מסובסד.(מותנה בהרשמה לכל הסדרה). הרשמה במחלקת ותיקים.
במופעים ופעילויות נוספות של מחלקת תרבות והמרכז הקהילתי מעניקים לאזרחים ותיקים הנחות משתנות ויש לברר במעמד הרכישה...
פרטים נוספים מחלקת תרבות, יהודית מזרחי-קלנר: 052-6070992 או y.tarbut.golan@gmail.com