היחידה למתבגרים

נוער בסיכון
היחידה למתבגרים שמה לנגד עיניה להעניק סיוע למען מתבגרים, צעירים והוריהם בגולן בדגש על הפרט בראי קהילתו. היחידה תהווה גוף מקצועי וייחודי הנותן מענה של מניעה, איתור וטיפול במטרה להפחית התנהגויות סיכון, לממש את יכולותיהם ולשפר את איכות חייהם של הפונים וסביבתם.
היחידה תעניק מענה מקצועי, מותאם ונגיש ותפעל בשיתופי פעולה עם גופים שונים במועצה, במתנ"ס ובקהילה מתוך תפיסה מערכתית ורב מקצועית המקיפה את הפרט.
המענה יינתן תוך שמירה על סודיות, אחריות מקצועית ושמירה על כבוד המתבגר והוריו. היחידה עוסקת במתן מענים חינוכיים, איתוריים וטיפוליים למתבגרים בגילאי 12-18.
 
איך פונים אלינו למתן שירות?
למתן מענה התערבותי קהילתי ביישובים יש לפנות להודיה שלוי, מנהלת היחידה:  052-3499972, meniaagolan@gmail.com
 
לקבלת שירות טיפולי על ידי הצוות הטיפולי של היחידה או לשירות לנוער משתמש לרעה . יש לפנות בטופס פניה לטיפול במרכז ייעוץ וטיפול (בטפסי המועצה).

מענים ודרכי פעולה

סיירת הורים
המענה החינוכי מתבצע על ידי הסברה ותכניות מניעת התנהגויות סיכון המתקיימות בבתי הספר ובחינוך החברתי-קהילתי ביישובי המועצה ובהכשרת המד"בים אנשי חינוך ומקצוע הסובבים את הנער.
המענה האיתורי מתבצע ע"י מדריך מאתר נוער בסיכון שנמצא בשלושה יישובים שנבחרו ע"י גורמים מקצועיים במועצה אחת לשבוע בשעות הערב. המענה הינו בשת"פ מלא עם מד"ב היישוב ומערכות החינוך המקיפות את הנער/ה.
המענה הטיפולי מתבצע על ידי עו"ס מומחים בטיפול במתבגרים המטפלים בני נוער במצבי קושי ומשבר, טיפול רגשי, בניית תכניות התערבות טיפוליות מותאמות לבעיות רגשיות בקרב מתבגרים והדרכת הוריהם.
היחידה פועלת בשותפות מלאה עם מחלקת ילדים ונוער במרכז קהילתי גולן גולן ובשיתוף פעולה מחלקת חינוך, רווחה וקהילה.
יחידת למתבגרים במועצה מונה שישה אנשים שכל אחד מומחה בתחומו. את היחידה מנהלת הודיה שלוי שאחראית גם על תכנית להב"ה והרשות למלחמה בסמים.
יחד איתה עובדים מרב גור - עו"ס נוער וצעירים, אחראית התכנית הלאומית לנוער ולילדים בסיכון, יערה סולמני, מדריך מאתר התכנית הלאומית לילדים בסיכון- ליאור יסעור ומנהלת מרכז יעוץ והכוונה " קורה בקפה" לבני נוער, מיכל שגיב, עו"ס לנוער משתמש לרעה בחומרים מסוכנים ועידית בלסקי - עו"ס להב"ה.

פרויקטים של היחידה

"קורה בקפה" הינו פרויקט המאפשר מתן ייעוץ והכוונה לבני נוער בגולן. זאת, תוך פיתוח מענים ללבטים, שאלות וקשיים עמם מתמודדים מתבגרים בחיי היומיום. תהליך זה מטרתו לסייע בידי המתבגר למצות את הפוטנציאל הגלום בו להשתלבות מודעת בחברה ולמנוע הידרדרותו להתנהגויות מסכנות אישיות  ואנטי-חברתיות.
הפרויקט מטרתו לספק לבני נוער מרחב מאפשר להתלבטויות לגיטימיות בסביבה שמורה ובטוחה, באמצעות שיח עם מבוגרים משמעותיים, בגובה העיניים וללא שיפוטיות, המהווים מודל חיובי להזדהות.
הפרויקט ייתן מענה ייחודי סביב נושאים המעסיקים בני נוער וקשורים לגיל ההתבגרות: צריכת אלכוהול, חומרים ממכרים אחרים, יחסים עם ההורים, יחסים שבינו לבינה, קשיים סביב לימודים, עבודה, תזונה נכונה, מוכנות לצה"ל, יחסים עם קבוצת השווים, קשיים רגשיים, לחץ חברתי, פורנוגרפיה, סכנות ברשת ועוד.
הורים ערים - סדנאות להורים וסיירות הורים
ברחבי הגולן מתקיימות סדנאות להורים למתבגרים בשיתוף מרכז חוסן להתמודדות בריאה ונכונה של הורים עם  אתגרי גיל ההתבגרות בין הנושאים המעוברים בסדנה:
גבולות באהבה, סמכות הורית, דרכי תקשורת מכבדת, מאפייני גיל, דילמות בהורות וכו'...
מתקיימות גם סדנאות להורים ומתבגרים יחד.
 
סיירות הורים
הורים מתנדבים הפועלים למניעת שוטטות והעלאת המוגנות בקרב בני הנוער ביישובים.