700 תושבי מוא"ז גולן מתנדבים בחירום

תרגיל חירום
"מרכז חוסן", במועצה האזורית גולן, עורך בחודשים אלה תרגולים לצוותי צח"י ביישובי המועצה. מאות תושבים שותפים למערך

כ-700 מתנדבים מיישובי הגולן פועלים במסגרת "מרכז חוסן", באגף ייעוץ וטיפול במועצה האזורית גולן. כמו בכל שנה, בחודשים אלה, "מרכז חוסן" עורך בשיתוף עם צה"ל תרגולי צח"י (צוות חירום יישובי) והכוחות הלוחמים היישוביים (כיתות הכוננות) בכלל יישובי המועצה.
רכזת צח"י ב"מרכז חוסן", שי אפרים: "מטרתם של צוותי החירום הנה לתפעל את היישוב במצבי חירום ביטחוניים, או אזרחיים. הצוות מורכב ממתנדבים העוסקים בנושאים שונים, כמו חינוך, רווחה, לוגיסטיקה, רפואה ודוברות. את כל אלה מנהל יו"ר צח"י, בעזרת מנהל הקהילה. הכוח הלוחם היישובי נמצא תחת הרבש"צ ועורך במהלך השנה אימונים בנפרד ובשיתוף פעולה עם צה"ל, במטרה למקסם את המקצועיות ואת שיתוף הפעולה באירועי ביטחון".
מנהלת "מרכז חוסן", ליאת יורב: "חוסן יישובי נמדד על פי היכולת של היישוב לייצר מודעות, מוכנות, תרגול ולאחר האירוע להתאושש ולחזור לשגרה. מטרת הקמת הצח"י והכוחות הלוחמים היישוביים ביישובי הגולן הנה להביא לאחריות אישית, ארגונית וקהילתית בחירום וכן ליצור מוכנות גם במצב שגרה".

שי אפרים: "התרגול השנה מורכב מניהול היישוב בתוך שגרת חירום ארוכה, כמו נפילות במרחב היישובים וחדירת אויב. חברי צח"י מתורגלים לנהל את האירוע ברמה היישובית, לספק מענים ופתרונות למצבים מורכבים, כל זאת מול מרכז ההפעלה של המועצה.
"חשוב לציין את המתנדבים הרבים שהם חלק בלתי נפרד מחוסן היישוב, כ-700 תושבים בכל הגולן. המתנדבים ממשיכים לתרגל ולהתמקצע בכל ימות השנה, מוקפצים במצבי אמת וכן מגלים בתרגילים יכולות ראויות לציון. חלק מחוסן של קהילה הוא שלכמה שיותר תושבים יהיה תפקיד בזמן אירוע. זה מאפשר לתושב להרגיש משמעותי, לסייע לקרוביו ולשכניו ביישוב, להיות עם חוסן מתוך פעולה. יתרון נוסף: התושבים הם האנשים שנמצאים בשטח ויכולים לתת מענה מידי ורלוונטי, לכן אנחנו תמיד שואפים לגייס עוד ועוד מתנדבים לתחומים השונים וניתן תמיד לפנות ליו"ר הצח"י ביישוב ולהיות שותפים בעשייה בחירום".
ליאת יורב: "זו השנה הרביעית, שעושים תרגולים משותפים. בכל שנה יש משוב מקיף על התרגיל, שמתוכו נבנית תכנית עבודה משותפת עם היישוב. בנוסף, המשוב מייצר תהליך הערכה ומדידה רב-שנתי, כך שלאורך זמן, ניתן לראות ברוב היישובים עלייה בתפקוד המקצועי של הצח"י".