עקרונות מנחים להתנהלות בעתות חירום

הורים יקרים,
תקופות של מתח בטחוני מגבירות בכולנו תחושת אי וודאות וישנם ילדים, ואולי גם מבוגרים, החווים -חששות ופחדים. להלן יובאו עקרונות מנחים ותגובות אפשריות של הילדים למצבי לחץ. בעת זו, חשוב שתסמכו על עצמכם ועל האינטואיציות שלכם כהורים.
בימים כגון אלו עיני הילדים והמתבגרים נשואות אל המבוגרים ודרכם הם מושפעים במתן פרשנויותיהם למציאות. זהו זמן יקר וחשוב להעברת מסרים מרגיעים ומאוזנים, הנותנים מידע ענייני, נטול הערכות לצד הפעלת הערנות והתנהלות אחראית.

עקרונות מנחים להתנהלות בעתות חירום
• הקשבה להנחיות גורמי הביטחון ויישומן:
על המבוגרים להסביר לילדים ולמתבגרים את ההנחיות בצורה עניינית ורגועה ככל האפשר.
חשוב שהמבוגרים יהוו מודל לדוגמא למילוי קפדני של הנחיות אלה.
הילדים ירגישו בטוחים ומוגנים יותר, כשיראו שהוריהם והמבוגרים האחראים האחרים, מכירים את ההנחיות ועושים ככל יכולתם להגן על עצמם ועל ילדיהם. ככל שאתם תשמרו על מפלס רגשות מאוזן יותר – זה יקרין גם על הילדים.
• ריענון נהלי ביטחון : חשוב להזכיר לילדים היכן נמצאים המרחבים המוגנים ומהן ההנחיות שיש לבצע בעת הישמע אזעקה ולאחריה. כדאי לשחק בבית בחיקוי צליל האזעקה והליכה למרחב המוגן ולצייד את המרחב במשחקים אהובים, ספר שניים, דפים וצבעים ובל דבר שיצור מרחב מוכר ונעים לשהייה.
• מידע והבניית המציאות: מומלץ לדבר על המצב במילים פשוטות וברורות ללא דרמטיזציה מיותרת.חשוב להדגיש שכוחות הביטחון עושים את המיטב על מנת לשמור על ביטחוננו.
• מתן תפקידים: מומלץ לתת תפקידים המתאימים ליכולותיהם של ילדיכם, אותם יוכלו למלא. פעילות ומילוי תפקיד אחראי מחזקים וממתנים עיסוק יתר בפחדים.
• שמירה על שגרה: חשוב לעודד את הילדים ללכת לביה"ס או לגם אם פועלים. אם אין מסכרות כתבו סדר יום ביתי ונסו לעמוד בו. השגרה מחזקת ונותנת מסר של המשך רציפות של החיים.
• מתן אפשרות לשיתוף וקרבה פיזית נעימה: חשוב לאפשר לילדים לשתף במחשבות וחוויות. גם אתם יכולים לשתף אם אתם חשים שאתם מסוגלים לעשות זאת תוך תחושת שליטה. ייתכן והילדים יזדקקו ליותר מגע וביטויי חיבה – היו סבלניים ואפשרו זאת.
• צמצמו למינימום האפשרי את חשיפת הילדים לאמצעי התקשורת: דיווחים חדשותיים מיועדים לכם בלבד. התעדכנו בהם בפרטיות והשתדלו לשמור על אווירה שלווה בבית.
• יידוע מחנכות/גננות: חשוב להיות בקשר עם מחנכות וגננות ולשתף בכל מידע אודות הילד שעשוי להיות רלבנטי בעת חירום.
תגובות אפשריות ונורמטיביות של ילדים למצבי לחץ:
תגובות גופניות- כאבי ראש/בטן, הרטבה, חוסר תיאבון, קשיי שינה, שלשולים, הקאות, אי שקט, עייפות וכו'.
תגובות רגשיות- פחד, בכי, מציצת אצבע, עצבנות, אי רצון לדבר על מה שקרה וכו'.
תגובות שכליות- קשיים בריכוז, בלבול, אדישות וכו'.
תגובות התנהגותיות- הסתגרות והתבודדות, צורך מוגבר בתמיכה מהסביבה, תלות באדם גבוהה משמעותי, תגובות אלימות, רגרסיה לדפוסים ילדיים וכו'.

להתייעצות במקרה הצורך ניתן לפנות אלינו במספר 04-6969735. החל מ20:00 ועד 08:00 וכן בסופי שבוע ניתן לפנות במקרים דחופים למוקד המועצה *3254/*גולן שם יש איש המקצוע כונן.
בתקווה לימים של שלום ושלווה, צוות אגף ייעוץ וטיפול.