לרקוד את החיים

"המרכז לנשים רוקדות", באשכול "אל על, של המרכז הקהילתי גולן, הוא מקום בו כל אישה יכולה לבטא את עצמה דרך ריקוד
נשים רוקדות
כמעט שנתיים חלפו, מאז החלה לפעול, הלכה למעשה, היוזמה החדשה של המרכז הקהילתי גולן באשכול "אל על" (חיספין). היוזמה קמה בעקבות רעיון של מנהלת האשכול, שמרית כרמי, להקים בגולן מרכז לנשים שרוצות לרקוד, מקום שיאפשר לנשים, בכל גיל ובכל מצב, לחזור ולחוות את כל התחושות הנפלאות שריקוד מעורר ולבטא את עצמן בריקוד ובתנועה.
באוקטובר 2016, בהובלתה של כרמי ובתמיכת משרד התרבות והספורט, הוקם באשכול "אל על" - "המרכז לנשים רוקדות בגולן". מאז, מדי שבוע, מגיעות לכאן נשים למגוון שיעורי ריקוד ותנועה - מחול אתני, מחול מודרני, בלט קלאסי, היפ הופ ואימפרוביזציה.
כרמי על המיזם: "בזמן שאישה רוקדת, היא חשה שִמחה, שחרור, חיוניות והעצמה - תחושות שלפעמים כל כך קשה לחוות במהלך מירוץ החיים האינטנסיבי של מטלות הבית והעבודה. למרכז מגיעות נשים מכל יישובי האזור והוא כולל סדרה של שיעורים, בוקר וערב, במגוון סגנונות וכל זאת בעלות כספית נמוכה.
"המרכז הוקם בתמיכה של משרד התרבות והספורט ומחלקת אמנויות הבמה של המרכז הקהילתי גולן. הרעיון להקמתו התעורר מתוך הבנה שלנשים בגולן יש צורך אמתי בריקוד, אך אין להן מסגרת מתאימה לכך. המרכז נותן מענה לנשים צעירות ומבוגרות, חילוניות ודתיות, נשים שרקדו בעבר והריקוד הוא זיכרון רחוק בעבורן וגם לכאלו שטרם התנסו - העיקר שיש רצון לחוות מפגש נשי פתוח ומרומם, דרך תנועה. חשוב לנו שכל השיעורים יתקיימו בסטודיו מקצועי, באווירה נעימה ועם מורות מהשורה הראשונה בתחומן".
 

האנסמבל המקצועי

שמרית
אחד מהמרכיבים החשובים ביותר בעולם הריקוד הוא שיהיה חלל נעים ומקצועי, שיהיה נוח לנוע בו. כך יצא שהסטודיו למחול עבר שיפוץ יסודי והפך לאותו חלל שמאפשר את אותה תנועה שלווה.
מאז תחילת הפעילות, זכו הנשים הרוקדות להשתתף בשלל פעילויות תוכן מגוונות נוספות, מחוץ ובתוך המרכז הקהילתי. במהלך השנתיים האחרונות, יצאו נשות המרכז ליום חווייתי בקיבוץ געתון ובו השתתפו בחזרה של להקת המחול הקיבוצי, צפו במגוון מופעים והצגות, כמו המופע המרגש "מרוצת הלב" של להקת המחול "נגה", במופע המשותף של להקת המחול "אתגליא", עם דין דין אביב ובהצגה "בועות", של אתיה דוד, העוסקת באלימות רגשית והוצגה באשכול "אל על" לקראת יום האישה הבין-לאומי.
ללא ספק, הדובדבן שבקצפת הוא האנסמבל המקצועי, שהחל לפעול במרכז לפני כחמישה חודשים. האנסמבל מורכב מקבוצה של נשים בגילאים שונים, מרקעים שונים, כולן נשים עובדות, עסוקות, מטופלות בילדים וכולן מגיעות למרכז פעמיים-שלוש בשבוע כדי לרקוד. מטרתה של אותה קבוצה מגובשת היא להיכנס לעבודה מקצועית, תוך עבודה פנימית מעמיקה, שעוסקת בתכנים שמעסיקים את האישה ולהביא את זה לידי ביטוי חיצוני ותנועתי.
בסוף יוני, התקיימה מסיבת נשים חגיגית במועדון במעלה גמלא. המסיבה כללה סדנת תנועה עם שיר זיו רון ומסיבת נשים קצבית עם די-ג'יי מיקה יסוד ושם, הופיע האנסמבל במופע בכורה, עם קטע מחול ראשוני, אחרי עבודה סיזיפית של החודשים האחרונים.
על הציפיה לעתיד לבוא והשאיפות שלה לגבי "המרכז לנשים רוקדות בגולן", מספרת כרמי: "הציפייה היא שהמרכז יגדל מאוד, הן במספר הנשים המשתתפות והן בנפח הפעילות החיצונית, יציאות למופעים, לצריכת תרבות אף מחוץ לגולן, הבאה של סדנאות אמן אלינו ובעיקר, שיותר ויותר נשים יבינו את הרלוונטיות של להיות בתנועה בתוך החיים, בלרקוד את החיים, שיש לזה מעגלים של השפעה.
"כשאישה נמצאת בחיבור גופני, היא נמצאת בחיבור נפשי וזה משליך על כל המעגלים שסובבים אותה, מהמעגל הפרטי, האינטימי שלה, דרך הזוגיות, דרך ההורות, החברה - יש לזה את כל ההשפעות לחברה טובה יותר, לחיבור, לאמת. אנחנו מזמינות את כל הנשים לחוות אתנו את החוויה הזאת, לקחת חלק ולהיות שותפות בחוויה העצומה הזו".