עדכוני פיתוח

מי שעדיין לא הפנים, זה הזמן: מרפאת "ביקורופא" בקצרין פועלת בשעות בהן קופות החולים סגורות וחוסכת זמן יקר ונסיעה מיותרת למיון
מכשור רפואי
מאז שנפתח מוקד הרפואה "ביקורופא" בקצרין לפני כשנה, התקבלו וטופלו כבר מעל 2500 מטופלים. במקום להרחיק ולנסוע לבתי החולים "זיו", בצפת, או "פדה-פוריה", בטבריה, הם קיבלו את השירות קרוב לבית, פה בגולן. 95% מהמטופלים קיבלו טיפול במוקד ושוחררו לבתיהם. כ-5% הופנו לחדרי המיון, להמשך טיפול. זו אכן בשורה ואנו ממשיכים ליידע ולהזכיר לתושבים, שחלקם עדיין לא שמע והפנים שהשירות הזה קיים בגולן - בשבילכם.
המוקד פועל בשעות הערב והלילה ובסופי שבוע. בשעות העמוסות של הערב ובסופי שבוע, מאיישים את המוקד רופא, אחות, טכנאי רנטגן ומזכירה. בשעות הקטנות של הלילה, מחצות ועד הבוקר, מאיישות את המוקד אחיות, אשר נעזרות ברופאon-line . הייעוץ נעשה דרך שירות המרפאה הווירטואלית והוא מבוצע על ידי אחות, אשר לוקחת מדדים מהמטופל ויוצרת קשר וידאו עם רופא מומחה. זהו שירות חדשני, המאפשר להעניק טיפול רפואי גם בשעות הקטנות של הלילה. אח כונן נמצא במרפאה לאורך כל שעות הלילה ובסופ"שים, מעבר לשעות הפעילות. תפקידו הוא לתווך ייעוץ וירטואלי דרך וידאו מול הרופא המטפל ובמידת הצורך לבצע את הטיפול הנדרש במרפאה. מהמוקד נמסר, כי בוצעו כבר עשרות ייעוצי וידאו, שחסכו ממרבית המטופלים את הצורך לפנות לחדרי המיון בשעות הלילה המאוחרות.
מכון הרנטגן במוקד עובד בתפוקה מלאה. מאז הקמתו, בוצעו מאות צילומי רנטגן לזיהוי ולאבחון שברים ומחלות זיהומיות. כל צילום מפוענח על ידי כונן טראומה של "ביקורופא" ולאחר מכן, מבוצע פענוח רדיולוג, לווידוא התוצאות.


המנהל הרפואי של המוקד, ד"ר אילן גור: "המוקד קם במסגרת פרויקט של משרד הבריאות להנגשת רפואה דחופה בפריפריה. חברת 'ביקורופא' זכתה במכרז מול חברות אחרות.
מטרת המכרז לתת פתרון קרוב ברמה גבוהה לתושבי המקום, שללא השירות הזה יצטרכו להרחיק לבתי חולים, בצפת ובפוריה.
"אנחנו מגישים טיפול רפואי איכותי לכל בעיה שהיא, לרווחת התושבים, בזמן שקופות החולים סגורות. אנחנו נותנים שירות לתושבים, לחיילים שמשרתים בגולן, לחיילים בני הגולן, שנמצאים בחופשה ולמטיילים. כמות החיילים המטופלים שווה פחות או יותר לכמות התושבים. מגיעים אלינו בערך 300 איש בחודש והמודעות הולכת וגדלה.
"אחד היתרונות במוקד הוא אבחון של מצב רפואי, שעלול להתפתח במהירות. כאשר פונה אלינו אדם עם מיחוש בחזה, או אפילו צרבת, אנחנו, במוקד, עשויים לעלות על כך שמדובר במקרה קריטי של התקף לב, ולשלוח אותו באמבולנס לבית החולים.
"יש לנו את האמצעים הדרושים לטיפול ויש רופאים מומחים שעומדים לרשות הצוות הרפואי, למתן מענה ברמה הגבוה ביותר. יש אוזן קשבת לבקשות מיוחדות ולתלונות. מוכנים לעזור כמה שיותר, על מנת שלא להטריח את החולים למיון".