לזכרו של חגי בן ארי

חגי בן ארי
רב-סרן חגי בן ארי ז"ל, נפצע אנושות ברצועת עזה ביולי 2014, הלך לעולמו ב-3.1.17 ובכך, הפך להרוג האחרון של מבצע צוק איתן. לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, הנה סיפור חייו של חגי כפי שנכתב ע"י אביו, יוני בן ארי.
חגי נולד בכ"ו בטבת תשמ"ה, 18/1/1985, במושב קשת שבגולן, להוריו חני ויוני בן ארי, שנמנו על מייסדי המושב אחרי מלחמת יום הכיפורים. חגי היה הילד החמישי במשפחה ואחריו נולדו עוד שלושה בנים. לחגי אחות בכורה, רעות וששה אחים: נעם, עמר ויובל שקדמו לו ויפתח, נדב ואבנר שנולדו אחריו.
חגי גדל בקשת עד לכתה ב' ובשנת תשנ"ג, 1993, עברה המשפחה כולה למושב נוב שבדרום הגולן. עם המעבר לנוב, השתלב חגי בלימודים בבית הספר היסודי "גולן" שבחספין ובכתה ז' עבר עם כל חבריו לישיבה התיכונית המקומית.
חגי היה בצעירותו ילד שקט ומופנם, חייכן ורגוע. ככל שהתבגר ובמיוחד בהגיעו לגיל תיכון, התחילו להופיע אצלו סימני המנהיגות הראשונים, המעורבות החברתית, הרצינות והאחריות.
 
כנער, הדריך בסניף בני עקיבא שבנוב את ילדי השכבה הצעירה והיה פעיל מאד בקרב בני הנוער במושב. בחופשות יצא לעבודה בענפי החקלאות השונים, בחברת הסעדה מקומית והרבה לטייל בשבילי הגולן.
כשהגיע לכתה י"ב, החליט לעבור וללמוד את שנת לימודי התיכון האחרונה במסגרת תכנית של"פ (שמיניסטים לערי פיתוח) וביחד עם כמה מחבריו הטובים התקבל לתיכון גרוס בקריית גת ולמד שם בכתה י"ב. קבוצת תלמידי השל"פ התגוררו בדירה משלהם, שהפכה במהרה למרכז העניינים של רוב בני השכבה המקומיים, כשחגי בולט כמנהיג הבלתי מעורער של הקבוצה. בשנה זו פעל חגי רבות בסיוע לבני כתתו בני המקום. הוא עזר לתלמידים שהתקשו חברתית, נתן להם חיבוק והפך אותם לחבריו הנאמנים תוך שהוא נותן להם הרגשה שהם חבריו הבלעדיים; סייע לתלמידים בני העדה האתיופית להגיע למכינה קד"צ ייחודית המתמחה בטיפול בנוער זה ובכך תרם להתקדמותם ולהתערותם בחברה הישראלית.
השנה בקרית גת תרמה רבות להתבגרותו של חגי והייתה מעין סיכום לפעילותו מאז היה נער ועד שהפך לבוגר ולמועמד לגיוס לצה"ל.

חגי התגייס לצה"ל באוגוסט 2003, התנדב לצנחנים ועבר את הגיבוש לסיירת. כבר במהלך מסלול ההכשרה בסיירת הצנחנים בלט חגי בתכונות המנהיגות וההובלה שלו. למרות שנפצע באימון ונזקק לאשפוז ארוך, חזר לצוותו המקורי ובאופן חריג אף פיקד על הצוות במספר תרגילי אש ועשה זאת בהצלחה רבה.
מספר חברו לצוות אליסף אופן: "...חגי היה החייל הכי דומיננטי בצוות, הוא היה המנוע של הצוות, היה ברור לנו שיהיה קצין. למרות שלא היה החזק ביותר מבחינה פיזית, הוא היה חזק מבחינה מנטאלית, נתן דוגמא אישית, היו בו תכונות של אומץ, נחישות והתמדה ומה שהוליך אותו זו הרוח הגדולה שהייתה בו... היינו מורידים ממנו משקל בסדרות השטח הקשות כדי שהוא 'ייקח אותנו'... באחד השבועות הקשים ביותר של מסלול ההכשרה, שבוע ללא שינה כמעט, מעט אוכל ופעילות מאד מאומצת, חגי הוביל את הצוות לאורך כל השבוע. הוא נתן מוטיבציה לאנשים, בלעדיו היינו 'מעגלים פינות' אך הוא עודד אותנו וחיזק אותנו וכך סיימנו את השבוע בהצלחה".

עם סיום פרק ההכשרה בסיירת, יצא חגי לקורס קצינים אותו סיים באביב 2006. חגי חזר לסיירת ומונה למפקד צוות לוחמים כשהוא מוביל את צוותו בפעילות מבצעית מגוונת, בעיקר בשומרון ובאימונים רבים תוך שהוא רוכש ניסיון מבצעי ופיקודי.
בחודש סיון תשס"ו, יוני 2006, נשא חגי לאשה את מוריה, חברתו מזה מספר שנים והם הקימו את ביתם במושב נוב. זמן קצר אחרי החתונה פרצה מלחמת לבנון השנייה וחגי השתתף בה כמפקד צוות בסיירת. עם צוותו לחם חגי במסגרת גדס"ר הצנחנים בקרבות הקשים במרון א- ראס, בבינת ג'בייל ובמקומות נוספים. הלחימה הייתה קשה וליחידה היו נפגעים. מורן כהן, לוחם בסיירת, נפצע קשה בקרב בבינת ג'בייל ונפטר בדרך לבית החולים. חגי השתתף בקרבות השונים והפגין בהם אומץ לב, חתירה למגע ודבקות במשימה ובמיוחד במשימות החילוץ של לוחמים שנפצעו והיה צריך לפנותם תחת אש.
בספרו: " עוד ניצחון כזה... על רוח הלחימה במלחמת לבנון השנייה" הקדיש המחבר, אלישיב שמשי, פרק ללחימת הסיירת במרון א- ראס. שמשי מתאר את תחילת הקרב, כאשר נפצעו טנקיסטים שליוו את הכוח של הסיירת מטילי חיזבאללה ושני קציני הסיירת, איתמר גרוסמן וחגי בן ארי, חילצו אותם תחת אש. במקום להורות לחיילים שהיו עמם, להסתכן ולחלץ את הפצועים, הסתכנו הם ותוך גילוי אומץ לב ומתן דוגמה אישית לחייליהם, חילצו את הטנקיסטים הפצועים.
חגי המשיך כמפקד צוות לוחמים בסיירת וצבר ניסיון מבצעי עשיר בפעילות נגד הטרור בשומרון. מי שהיה באותם ימים מפקד חטמ"ר מנשה, האלוף הרצי הלוי, סיפר באזכרת השלושים לחגי כי למרות שעדיין לא הכיר את חגי לעומק, התרשם מאד ממנו. הרצי סיפר כי כשראה את שמו של חגי כמפקד על מבצעים מתוכננים באזור ג'נין שהובאו לאישורו, ידע שהוא יכול להיות רגוע. "חגי, בכל מקום נלחם ועושה את הדברים בתבונה רבה, בכישרון רב, בשקט ובאומץ רב מאד" כך תאר אותו הרצי.
לאחר שסיים קורס מ"פיים, מונה חגי למפקד פלגה בסיירת ובתפקיד זה השתתף עם היחידה במבצע "עופרת יצוקה". בשלב זה היה כבר ברור לחגי שהוא ממשיך במסלול הקבע והוא עבר לגדוד 890 בתחילה כקצין אג"ם אך לאחר תקופה קצרה קיבל את הפיקוד על הפלוגה המבצעית של הגדוד. גם בתפקיד זה הצטיין חגי ועם סיומו, נבחר להיות קצין מצטיין מטעם חטיבת הצנחנים אצל הרמטכ"ל בני גנץ לקראת יום העצמאות תשע"א.
עם סיום תפקידו כמ"פ בגדוד 890, יצא חגי לתקופת לימודים בת שנתיים. חגי למד לתואר ראשון במחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללת כנרת וסיים את לימודיו בתחילת קיץ 2013.

בכול התקופה המתוארת לעיל, ממלחמת לבנון השנייה ועד ליציאתו ללימודים, היה כבר חגי בעל משפחה ואב לילדים. מורן, בנם הבכור של מוריה וחגי, נולד בקיץ 2007 ושלו, בנם השני, נולד באביב 2010. למרות היותו מסור ומחויב באופן טוטאלי לתפקידיו הצבאיים, היה חגי גם איש משפחה למופת. כשהיה עם חייליו, היה איתם כולו וכשהגיע לחופשות בבית, היה במאה אחוז עם המשפחה. אך גם כשלא היה בבית פיזית, אף פעם לא התנתק ותמיד ידע לשמור על קשר, לייעץ, לפתור בעיות ולהתעניין בקורה עם אוהביו ואהוביו. ולא רק עם מוריה והילדים אלא גם עם הוריו, אחיו וחבריו הרבים.
בתקופת הלימודים לקח חגי על עצמו משימות רבות וזה נראה כאילו הוא רוצה לצמצם את הפערים שנוצרו בנושאים שונים ולהשלים את מה שהחסיר בשמונה השנים הארוכות של שירותו הרצוף עד אז. וכך, בנוסף למטלות הקשורות לתכנית הלימודים במכללה, עסקו חגי ומוריה בשנתיים אלו בבניית ביתם בנוב, אותו חנכו בחג החנוכה תשע"ג. חגי היה פעיל בוועדת התרבות בנוב וארגן את אירועי חג הפורים ויום העצמאות בדרכו המיוחדת- בחיוך נצחי, בשקט אך באופן מושלם כשלכול פרט ניתנת תשומת לב והכול מתבצע למופת. בתקופה זו יזם גם הקמת קבוצת ריצה מקרב חבריו בנוב והוביל אותה 3 פעמים רצופות במרוץ מהר לעמק. קבוצה זו ממשיכה לרוץ לזכרו תחת הכותרת: " בשביל חגי"...
אך גם בתקופת הלימודים והפעילות האזרחית האינטנסיבית, המשיך חגי להיות בקשר עם חטיבת הצנחנים וביצע משימות צבאיות רבות, חלקן כמקובל בצה"ל לגבי קצינים בלימודים וחלקן בהתנדבות. חגי פיקד בתקופת הלימודים על שלושה קורסי קומנדו של חטיבת הצנחנים. קורס הקומנדו מיועד למפקדי מחלקות מצטיינים בחטיבה ומועבר ע"י קצינים הנמצאים בחופשת לימודים וחגי שימש פעמיים כסגן מפקד הקורס ובפעם השלישית פיקד עליו. תפקיד נוסף שקיבל על עצמו היה פיקוד על חפ"ק מפקד אוגדה 91. תא"ל הרצי הלוי, מח"ט הצנחנים לשעבר, קיבל את הפיקוד על האוגדה ורצה לאייש את התפקיד בקצין מתאים. הוא התייעץ עם מח"ט הצנחנים, אמיר ברעם וזה המליץ לו על חגי שהיה בחופשת לימודים. הרצי הכיר את חגי כקצין צעיר ומוכשר ופנה אליו וחגי הסכים מיד. וכך מספר הרצי על תפקודו של חגי כמפקד החפ"ק בתרגיל האוגדתי: "...אחד הדברים שהדהימו אותי זה לראות איך חגי מגיע לשבוע כזה של תרגיל אוגדתי, שבוע מאד עמוס ולחוץ. האנשים במפקדת האוגדה לא הכירו אותו ובין יום ראשון ליום חמישי כולם מתאהבים בו והדברים מסתדרים כבמטה קסם, בשקט, ברוגע. חושב שלושה צעדים קדימה, מנווט במדויק לכל מקום...".

עם סיום הלימודים בקיץ 2013, מונה חגי למפקד מגמת ההכשרות ביחידת מגלן. חגי שלא גדל במגלן, למד ביסודיות את דרישות התפקיד ומהר מאד התברג לחבורת הפיקוד הבכירה של היחידה כאילו שרת בה מיום גיוסו. בסתיו 2013, התרחבה המשפחה פעם נוספת ועפרי הצטרפה למורן ושלו.

באביב 2014 זומן חגי לראיון אצל מח"ט הצנחנים, אל"ם אליעזר טולדנו ובו סוכם שיקבל את הפיקוד על הסיירת בקיץ. לא היה מאושר ממנו באותו יום. חגי היה כבר רס"ן כשמאחוריו תפקידי פיקוד רבים וניסיון מבצעי עשיר. בתפקידו במגלן פיקד על לוחמים רבים במספר מסגרות פלוגתיות ובעצם יכול היה, לו רק רצה בכך, להתקדם לתפקיד סמג"ד בחטיבה. אך הקשר שלו לסיירת, בה התחיל את שירותו כלוחם ובה מילא תפקידי פיקוד רבים, גרם לו לרצות ולחזור אליה כמפקד והוא ראה בכך סגירת מעגל. גם הפיקוד הישיר והבלתי אמצעי על הלוחמים, קסם לו ולכן היה שלם עם הסיכום.
הפעילות במגלן הייתה מאתגרת ואינטנסיבית ביותר. חגי חילק את זמנו בין צוותי ההכשרה השונים, כשהוא נע ונד באזורי הארץ לאורכה ולרוחבה תוך שהוא מרחיב את מעגלי העניין שלו לתחומים נוספים וצובר חברים חדשים.
למרות הפעילות היסודית כמפקד מגמת ההכשרות במגלן, התחיל חגי להשקיע זמן וקשב בלימוד הנושאים שהעסיקו את הסיירת באותם ימים והתחיל בחפיפה עם יאיר חביביאן, מפקד הסיירת אותו היה אמור להחליף בקיץ. החפיפה כללה ביקורים אצל המשפחות השכולות וכתיבת תכניות עבודה ומשימות לקראת כניסתו לתפקיד.
 

חגי בתפקיד


סמוך למועד סיום תפקידו במגלן, נחטפו שלושת הנערים בגוש עציון וחגי השתתף עם חייליו במבצע "שובו אחים" עד למציאת גופות הנערים. חגי היה אמור לקבל את הפיקוד על הסיירת ב-24/7/14 ונותרו לו ימים מעטים בין סיום תפקידו במגלן למעבר לסיירת. הוא תכנן לצאת לחופשה קצרה באילת עם מוריה והילדים, בידיעה שעם קבלת הפיקוד על הסיירת יישאב לעשייה ולא יוכל לצאת לחופשות במשך זמן רב. ואז התחילה ההסלמה בגזרה הדרומית וחטיבת הצנחנים נערכה למלחמה ברצועת עזה... חגי התלבט והתייעץ עם חבריו אם לצאת לחופשה המשפחתית או לבטלה ולהצטרף לסיירת שכבר הייתה בשטחי כינוס בדרום. רק לאחר שהבטיחו לו כי לא ייכנסו לעזה בלעדיו ושיודיעו לו אם יוחלט על פעילות קרקעית, יצא עם המשפחה לחופשה המתוכננת באילת. הם הגיעו לאילת ביום רביעי ה- 16/7/14, הספיקו ליהנות מעט מן החופש המשותף, אך לזמן קצר בלבד. כשנודע לחגי למחרת, ביום חמישי ה- 17/7/14, כי מתחילה הכניסה הקרקעית לרצועה, השאיר את משפחתו במלון באילת ,חזר צפונה והצטרף עוד באותו יום לחבריו בסיירת. לחגי לא היה עדיין תפקיד רשמי אך הוא הצטרף לחבורת הפיקוד של הסיירת ונלחם בצמוד למפקד היחידה, יאיר חביביאן, אותו עמד להחליף.
ביום החמישי ללחימה, יום ב' כ"ג בתמוז תשע"ד, 21/7/14, בשעות אחר הצהריים, בקרב התקלות מורכב של הסיירת עם מחבלי החמאס בפאתי חאן יונס, נפגע חגי בראשו מירי צלף כשהוא בחוד הכוח ומוביל הסתערות ביחד עם מפקד הסיירת.

פציעתו של חגי הייתה אנושה. הוא פונה במסוק לבית החולים סורוקה כשהוא מחוסר הכרה ונשאר במצב זה עד ליום מותו, שנתיים וחצי מאוחר יותר, בו' בטבת תשע"ז, 3/1/17, שלושה שבועות לפני יום הולדתו השלושים ושניים. לאחר שנה מיום הפציעה וכשהתברר כי אפסו סיכוייו של חגי להשתקם ולשוב להכרה, חזר חגי לביתו בנוב, לבית מיוחד שנבנה לו ע"י משרד הביטחון בחצר בית הוריו. חגי היה מטופל באופן שענה לצרכים המיוחדים שלו כשהוא עטוף באהבת בני משפחתו ושותף לשגרת החיים בבית, עד ליום מותו.
חבריו הרבים של חגי, פקודיו בתפקידיו השונים, מפקדיו בכל הרמות ומקביליו בשירות הארוך, לא נטשו אותו לרגע. הם הגיעו לבקרו בבית החולים ובבית כשהם מגיעים ממרחקים, משדות האימונים, מהתעסוקות המבצעיות , מספסלי הלימודים וממקומות העבודה. מהם שמענו ולמדנו דברים רבים על חגי. למרות שהקשר של חגי עם בני משפחתו היה תמיד חם ואמיץ, הוא לא הרבה לספר על עצמו וכשעשה זאת היה זה תמיד בצניעות מופלגת ובפירוט מזערי. זכור לי למשל שכשנבחר להיות קצין מצטיין אצל הרמטכ"ל לקראת יום העצמאות תשע"א, בטקס שנערך במעמד המשפחות, אמר לי שלא היה מספר לי על כך אך ידע שלא אסלח לו...
מי שהיה מפקד הגדס"ר ב"צוק איתן", סא"ל ירון שרוני, הקדיש לחגי דף מפקד שכותרתו: "דרכו של לוחם" ושחולק לכול חיילי הגדוד אחרי המבצע. וכך כותב ירון על חגי: " תקופה קצרה טרם היציאה למבצע 'צוק איתן', נפגשנו. אמרתי לחגי כי חשוב שינוח ויבלה עם משפחתו לקראת תחילת תפקידו כמפקד הסיירת. הוא החליט לצאת לחופשה באילת ועם תחילת המבצע, עזב את משפחתו והתייצב בסיירת מבלי לתאם זאת עמי. הופתעתי לפגוש אותו בקבוצת הפקודות למבצע וביקשתי שימשיך את חופשתו, אך הוא חייך בצניעות וסירב בתקיפות. זו דרכו האופיינית: נעם הליכות, ענווה, דוגמה אישית ואמונה בצדקת הדרך. איש של מעשים ולא של דיבורים."
בכתב הערכה שהוענק לחגי אחרי פציעתו, על תפקודו במבצע "צוק איתן", כתב מפקד החטיבה, אל"ם אליעזר טולדנו כך: " ביום שני, כ"ג בתמוז תשע"ד, 21/7/2014, יצאה סיירת הצנחנים בשעות אחר הצהריים לפשיטה במתחם אויב במרחב חאן יונס, בהובלת מפקד הסיירת, רס"ן יאיר חביביאן ועמו מחליפו המיועד רס"ן חגי בן ארי... בכדי לאפשר את הטיפול במנהרה שנמצאה קודם לכן, הוביל חגי כוח מהסיירת לפשיטה על מתחם סמוך שנחשד כמתחם אויב. כוח הסיירת היה הקדמי מבין כוחות החטיבה. במהלך התנועה הותקל הכוח מטווח קרוב וממספר מוקדים. חגי שמר על קור רוח, הגיב מיד ובמקביל ניסה להבין את תמונת המצב. תוך כדי הפיקוד על ההיתקלות, חגי נפגע מכדור מחבל בראשו ופונה ע"י חבריו לאחור. לוחמי הסיירת המשיכו בקרב עד אשר חוסלו המחבלים כולם. חגי הפגין דוגמה אישית ואומץ לב כאשר פיקד מלפנים וחתר למגע במהלך הלחימה עד שנפצע".
בדבריו באזכרת השלושים לחגי, סיפר האלוף הרצי הלוי על יחסי החברות המיוחדים שהיו בינו לבין חגי, דבר שאיננו מובן מאליו בהתייחס להבדלי הגיל והדרגות שהיו ביניהם. וכך מתאר זאת הרצי: "...אני פגשתי קצין צעיר ומוכשר. הכישרון שראיתי גרם לי לרצות לקרב אותו אלי בתקופה מסוימת לצרכים שבתחילת הדרך היו די אינסטרומנטליים, אבל למדתי שהכישרון הצבאי שלו הוא החלק הפחות מרשים. ומהנכס שהרשים אותי הרבה יותר, מהאישיות של חגי, מזה נוצרה חברות מאד מאד חזקה. חגי הגיע אלי לראיון כשהייתי מפקד חטיבת הצנחנים ורשמיי מאותו ראיון היו של אדם מאד חד, יודע להבחין היטב בין עיקר לטפל, מאד שרשי, שקט- שקט של עצמה, אך בעיקר, שפיו וליבו נמצאים בדיוק באותה נקודה. וזו שיחה שאתה מסיים אותה ובאמת מאמין שעם אדם כזה אפשר לעשות הכל. זה מאד מסביר את הכמיהה והשאיפה המאד חזקה שהייתה לחגי לפקד על הסיירת, מאד מסביר את אופן ההצטרפות שלו לחייליו/ פקודיו לעתיד במבצע 'צוק איתן' וגם את ההתמקמות שלו באותו אירוע בו הוא נפצע כל כך קשה."

וכך ספד לחגי תא"ל אליעזר טולדנו, מי שהיה מח"ט הצנחנים ב"צוק איתן": " היום ו' בטבת תשע"ז יצאנו מחאן יונס, היום הסתיימה המלחמה. מלחמות משנות את אופיין- הצנחנים לא! אנו לומדים את מורשת הגיבורים שסימנו לנו את הדרך, מתחקים אחר עקבותיהם המוטבעות ברגבי האדמה. ממערכה למערכה אנו חורטים בצער שמות על קיר הגבורה ורושמים עוד פרק בספרי הלימוד בבסיס האימונים. היום משננים את שמך, רב סרן חגי בן ארי מהגולן. חגי ידע שבנו ורק בנו תלוי גורל המערכה. הוא זינק אל המלחמה כשרוח הציונות מפעמת בו, חמוש בחיוך רחב ומרגיע, מפקד ישראלי משכמו ומעלה. שמחנו שהגעת, לא חשבנו שישנה אפשרות אחרת."

עמר, אחיו של חגי, ספד לו ביום השלושים וכך אמר: " זכינו כולנו, ששת אחיו ואחותו של חגי, לשנים של חסד מופלא. חווינו וזכינו מליבו הגדול והרחב שנפתח לכולנו והאיר את חיינו עד שנדם לפני שלושים יום. אהבנו אותו ולכל אחד מאתנו נותר חותם זיכרונות וקטעי חיים מחגי. אין באמת תנחומים שיוכלו להקל עלינו על לכתו מאתנו בטרם עת, אך בכולנו ההכרה שחי חיים מלאים ופשוטים. החיים לצדו ואתו היו לנו משמעותיים ומלאי ערך. חגי לימד אותנו שיעור גדול מהי אהבה שאינה תלויה בדבר בחייו וגם במותו. נוח בשלום על משכבך אח וחבר יקר. מבטיחים לשאת את זכרך כל עוד נשמה באפינו."
וכך ספדה לו חני, אמו, ביום השלושים: " ...ועכשיו לחגי: כל כך פשוט היה לאהוב אותו מרגע לידתו ועד יום מותו. קרינת החיים והחיוניות העזה שלו, סנוורו כל מי שנגע בחייו. הצירוף הנדיר של שכל ישר ותבונת הלב, רגישות אנושית ואומץ לב, היו קו מנחה בחייו. מרגע לידתו ועד יום מותו היה חגי מחמד ליבי ונפשי. מעגלי חייו היו רבים ודמותו התגלתה בהם במלוא תפארתה בשנות בגרותו. הכאב שלנו נתקע ונטוע בליבנו כאנדרטה של אבן כבדה מנשוא. אך דווקא מתוך הכאב הזה, עולה הידיעה הברורה שהזיכרון יהיה אנושי יותר וקל לנשיאה."
מוריה, אלמנתו של חגי, הספידה אותו בדברים הבאים: "...הדבר הכי בולט בך זה שהכל, הכל עשית עד הסוף, המון תשוקה הייתה בך. הזמנת אורחים, אז עד הסוף, ארוחה כיד המלך, כתבת לי מכתב, אז עד הסוף, מנומק, מפרגן, כזה שאי אפשר שלא להאמין לו. הרמת את טקס יום העצמאות, יום ספורט, קבוצת ריצה אז עד הסוף, בלי פשרות, הכי מושלם. וכשכבר נפצעת, גם את זה עשית עד הסוף, הלכת על כל הקופה. אומרים עליך שהיית גיבור. שאלתי ילדים בכיתות של מורן ושלו, מה זה גיבור? והם אמרו שזה מישהו גדול וחזק. ואתה, אתה בכלל לא היית גבוה ושרירי וחזק, תמיד היית נמוכצ'יק בין כל הגורילות שסביבך. אבל רצית וזו הייתה הגבורה שלך.
שירה של זלדה: 'שלומי קשור בחוט אל שלומך', מלווה אותי כל הזמן. מה ששלומך כך היה שלומי. וכל הזמן מרגישה כמה היית גאה בי כמעט על כל דבר ואני כל כך גאה להיות אשתך. אתמול כשאחזתי בידך כשנשמת את נשימותיך האחרונות חשבתי כמה מגיעה לך כבר השלווה. לא שלוות מורפיום מלאכותית, שלוות עולמים. חגי שלי , נוח לך בשלום."

דיברו על חגי כגיבור ואכן היה הוא גיבור. אך גבורתו לא באה לידי ביטוי רק במשמעותה הפיזית, הלוחמנית. גבורתו הייתה בעיקר בהיבטים האנושיים של הגבורה. היכולת שלו להכיל, היכולת שלו להתחבר לכל אחד. ולא חיבור של ויתור או התרפסות, אלא מתוך קבלה ומתן מרחב לכולם והבנה רגשית עמוקה לנפש האדם.
חגי הוביל בפיקוד היום- יומי. היה מאד קפדן בדרישותיו למקצועיות, למוסריות ויושר. לא ויתר גם על הפרטים הקטנים ולא עיגל פינות בכל הקשור למבצעיות וכוננות. אך יחד עם זה, ידע לדבר עם כל אחד בשפתו ובגובה העיניים. גם כשהיה לוחם במסלול דאג וטיפח חיילים בודדים שהיו עמו, הביא אותם הביתה לשבתות וחגים ודאג לפתור להם בעיות אישיות מול המערכת הצבאית המרובעת לעיתים. לא התנשא מעל אנשי המנהלה והנגדים, ידע להעריך את תרומתם וחשיבות תפקידם, התייחס אליהם כאל שווים וקיבל יחס דומה בהתאם. לא הייתה בחגי התרפסות כלפי בכירים ממנו אם חשב שטעו ולא הייתה בו התנשאות כלפי זוטרים או מקבילים גם אם היה טרוד ועסוק. תמיד הפנה קשב לכל מי שהיה זקוק לו ונתן לאנשים תחושה שהם חבריו הטובים ביותר. חגי היה חבר אמתי לחבריו, ללא אינטרסים וללא חשבונות. וכשאלו נקלעו לצרה, היה הוא תמיד הראשון שנחלץ לעזרה כשהוא מגלה רגישות והבנה שאין כדוגמתם. ותכונות אלו הובילו אותו גם במנהיגותו הקרבית. שקט, ממוקד, לומד מהר את השטח ואת הנתונים, לא נכנס ללחץ ומגיב במקצועיות ובנחישות.
כך נזכור את חגי, כך נספר עליו לילדיו, לחיילים צעירים שילמדו את מורשתו ולמוקירי זכרו הרבים.