יש תוכנית לצפון

זו הבשורה שחיכינו לה - התכנית האסטרטגית לפיתוח החברה והכלכלה בגליל המזרחי-גולן תוקצבה במסגרת אישור תכנית הצפון בממשלה
 
רק לפני מספר חודשים זה נראה היה אבוד. הממשלה הצביעה על תקציב המדינה לשנים 2017-18 ורגע לפני האישור, הוציאה את תכנית הצפון מההצבעה. ראשי הרשויות בגליל, שכוללים את אשכול גליל מזרחי, מערבי ומרכזי, הבינו שאם התכנית הזו לא תתוקצב כבר בתקציב המדינה הנוכחי - הצפון, שמשווע לתקציבים, לא יקבל דחיפה משמעותית במשך שנים קדימה.
ראשי הרשויות בגליל יצאו למאבק. הפגנות עם תושבים מול הכנסת, קמפיין "הממשלה מאבדת את הצפון", ובעיקר - אין ספור פגישות וישיבות עם משרד האוצר והמשרד לפיתוח הנגב והגליל, ביחד עם ראשי הרשויות ואנשי המקצוע במשרדים. לחץ גדול הופעל על שרים נוספים, חברי כנסת ומנכ"לי משרדים, על מנת להסביר את חשיבות הכללת התכנית בתקציב המדינה.
 
מי שהיה שותף מאחורי הקלעים יודע עד כמה התכנית הייתה תלויה על בלימה עד הרגע האחרון. לכן, באמת מרגש אותנו להציג בפניכם את התכנית לפיתוח הכלכלה והחברה בצפון בהיקף של 15 מיליארד ש"ח, שלבסוף אושרה והוצגה, בהשתתפות רה"מ בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריה מכלוף דרעי, יו"ר הקק"ל, דני עטר, ראשי רשויות, מנהלי בתי חולים, ראשי מכללות ותושבי הצפון.           
רקע
מי שהובילו את גיבוש התכנית והמאבק לתקצובה הם יו"ר אשכול גליל מזרחי וראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, יחד עם מקביליו באשכולות הגליל המערבי והמרכזי: "התכנית שאושרה היא בשורה גדולה לצפון, בכלל ולגליל המזרחי, בפרט. בזכות מנהיגות מקומית-צפונית נחושה, שאיחדה כוחות של ראשי רשויות, נשיאי מכללות, תעשיינים ומנהלי בתי חולים, למען פיתוח הגליל, התגבשה תכנית משמעותית ורחבת היקף, שאומצה ברובה על ידי הממשלה.
"במשך שנתיים, עבדו ראשי הרשויות בגליל מזרחי על גיבוש תכנית מותאמת ומשמעותית, מתוך תהליך אסטרטגי ולאחר בחינת הצרכים האמתיים ואיתור מנועי צמיחה, שייצרו את קפיצת המדרגה לה אנו מצפים. לאחר מכן, במסגרת החלטת הממשלה על תכנית לצפון, חברנו לאשכולות השכנים לנו לתכנית אחת גדולה שתיגע בכל התחומים החשובים - תשתיות תחבורה, בריאות, חינוך, תעסוקה וכלכלה. המאבק הגדול היה לאשר את תקצוב תכנית הצפון הכוללת בתקציב המדינה הנוכחי. משמעות של תכנית כזו היא שלא מדובר בעוד מיליון פה שיועבר לרשות מקומית עבור כביש, או שני מיליון שם שיועברו עבור מבנה ציבורי, אלא 15 מיליארד ש"ח שיושקעו בצפון בצורה מושכלת, אסטרטגית, בתוך שנתיים, כדי לחולל פה שינוי דרמטי.
 
שיתופי פעולה
"אני שמח שהשרים כחלון ודרעי ואנשי המקצוע במשרד האוצר ובמשרד הפריפריה, הנגב והגליל, קידמו ביחד אתנו את התכנית. אני מאמין שהתכנית הזו תאפשר לגליל את הפיתוח לו אנו זקוקים ואני מאמין שזו תחילת הדרך לעתיד טוב יותר לצפון".
 
גליל מזרחי-גולן
בתוך התכנית ישנה בשורה גדולה לגליל המזרחי-גולן, כאשר השקעות רבות מתוכננות באזור, תוך אימוץ התכנית האסטרטגית שהוביל אשכול גליל מזרחי בשנתיים האחרונות.
התכנית כוללת מספר מיזמים שישפיעו באופן ישיר ועקיף על הפיתוח הכלכלי בגליל המזרחי. ביניהם, שדרוג יכולות המחקר והתשתיות הפיזיות של מכון המחקר מיג"ל; פיתוח האקדמיה והמחקר האקדמי; הקמת מכון מזון מתקדם; הקמת חממה ביוטכנולוגית; תמיכה בהקמת מסגרת תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות מעל גיל 21; תמיכה בהקמת מתקן מחזור ומיון פסולת; השלמת מימון להרחבת הפקולטה לרפואה והגדלת המענק לתעשייה ל-30% וסבסוד משכורות של עובדים בשכר גבוה.
התוכנית הכוללת לצפון
 
עיקרי התכנית, העומדת על כ-15 מיליארד ש"ח, הם: 12 מיליארד שקל שיושקעו בתחום התחבורה והתשתיות. תחום הבריאות יזכה לתוספת משמעותית של כמיליארד ש"ח, לצורך הרחבת בתי חולים, פתיחת מחלקות חדשות, כולל מחלקה שיקומית ב"פדה-פוריה", הרחבת המחלקה האונקולוגית של רמב"ם, קיצור תורים ותוספת של מכשירי MRI.
650 מיליון ש"ח שיוקצו לפיתוח כלכלי, מתוכם 150 מיליון ש"ח בהנחות מס וכלים למשיכת חברות למחוז הצפון, 170 מיליון ש"ח לעידוד החדשנות המחקר והפיתוח, 140 מיליון ש"ח להגדלת הפריון ותמיכה בעסקים קטנים ובינוניים ו-185 מיליון ש"ח למענקי תיירות ותשתיות.
800 מיליון ש"ח לתחום החינוך וטיפוח ההון האנושי ולצמצום פערים, מתוכננים 330 מיליון ש"ח להשקעות בחינוך פורמלי ובלתי פורמלי, 60 מיליון ש"ח לקידום כיתות מדעים, 300 מיליון ש"ח לתוספת בינוי כיתות לימוד וגנים חדשים, הגדלת מספר הסטודנטים ב-40% במקצועות נדרשים, תוספת של 500 מכסות סטודנטים לפחות.
400 מיליון ש"ח תשקיע הקק"ל בפרויקטים בצפון, בהם עידוד התיישבות של אוכלוסייה צעירה, תמיכה במוסדות האקדמיה, השקעה במחקר ופיתוח, הקמת כפרי סטודנטים ומעונות, סיוע למערכת הבריאות הציבורית, קידום ופיתוח התיירות באמצעות הקמת תשתיות ופיתוח אתרים, תמיכה בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, תמיכה במכינות הקדם-צבאיות, הקמת ריאות ירוקות ופארקי משחקים, עידוד הקליטה ביישובים כפריים, בניית משפחתונים ועוד.
יו"ר הקק"ל, דני עטר: "עתידה של מדינת ישראל נמצא בתכנית זו. משימתנו היא להביא חצי מיליון תושבים להתגורר בצפון, בתוך מספר שנים. אני פונה לממשלה, לשר האוצר, משה כחלון ולשר הכלכלה ופיתוח הנגב והגליל, אריה דרעי - הפכו תכנית חשובה זו לרב-שנתית. רק יחד, בשיתוף פעולה ובמאמץ משותף של משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, והקק"ל, נצליח לגרום לזה לקרות! זו חובתנו - בואו נשלב ידיים ונצעיד את המדינה המדהימה שלנו יחד קדימה".
240 מיליון ש"ח יועברו לחיזוק הרשויות המקומיות ולטובת העמדת מענקי פיתוח לרשויות חלשות ושדרוג השירותים הציבוריים. כמו כן, יקודם נושא העתקת מחנות צה"ל למחוז הצפון, העתקת חברות ממשלתיות למחוז הצפון, שדרוג והקמת אזורי תעשייה והקמת שדה תעופה בינ"ל ברמת דוד, בשיתוף המגזר הפרטי.
אלי מלכה: "כעת נעבוד בשני צירים מקבילים: האחד הוא יישום התכנית ומימושה והשני - גיבוש תכנית משלימה, בעיקר לתחום הבריאות, שזקוק לתקציבים נוספים, על מנת לעמוד בסטנדרטים גבוהים של מתן שירות לתושבי הצפון. עברנו משוכה משמעותית וכעת, באחריותנו להוציא את התכנית מהכוח אל הפועל ולראות את הפרויקטים מתגשמים בשטח".