פיתוח אזורי בכל התחומים

שנה חדשה לפנינו והמועצה האזורית גולן נערכת לפיתוח בהיקפים רחבים בבינוי מוסדות חינוך, מבני ציבור ותרבות, גני משחקים, תשתיות ביישובים ואתרי תיירות
 
מבני ציבור ותרבות
 
מועדון חברים /פיס לנוער, בקלע אלון
הפרויקט נמצא בשלבי תכנון מתקדמים, בעלות כוללת של 3 מיליון ש"ח. עם אישור תקציב הפיס בשנת 2017 וסיום עבודות התכנון, יצא מכרז לפיתוח המבנה. המועדון מיועד לפעילות של חברי הקהילה וכולל חלל מרכזי וחדרי חוגים בשטח של 300 מ"ר. העבודות יכללו גם פיתוח סביבתי של רחבות ומדרכות בסביבת המבנה.
 
מתחם צנובר
החלו עבודות הפיתוח של מתחם צנובר להקמת מרכז לפעילות תרבות ופנאי לתושבים. בשלב א', מוחלף הגג ומטופלת חזות המבנה, מתבצע שיפוץ של החלל המרכזי, כולל הקמה של תשתיות מים וביוב ופיתוח סביבתי. סיום שלב א' צפוי בחודש מאי 2017.
במקביל, מתקיימת במועצה ובמרכז קהילתי גולן חשיבה לגיבוש פעילות התרבות והפנאי המתאימות למתחם ושלב ב' יותאם לפעילויות שייבחרו. החשיבות להקמת מתחם זה היא הצורך במבנה מרכזי סגור לקיום אירועי תרבות המוניים ומצומצמים, במהלך כל השנה, גם בימי החורף הקרים. המבנה הוא האנגר צבאי נטוש, שנמצא בין קדמת צבי לצומת קצרין צפון ושימש בעבר כסדנת עבודה צבאית של חיל החימוש. השטח הועבר ממשרד הביטחון לידי המועצה והוא כולל שטח של 1600 מ"ר בנוי, על מגרש שגודלו 26 דונם. המקום ניצב דומם ללא שימוש כבר שנים. במועצה הבינו כי לאתר יש פוטנציאל גדול לפיתוח עבור תושבי הגולן, לאור מיקומו האסטרטגי במרכז הגולן, חמש דקות מקצרין ורבע שעה מראש פינה. ממדיו הניכרים של המבנה מייצרים לו חזות בולטת וייחודית בשטח הפתוח ומן האתר עצמו נשקף נוף מרהיב של המורדות הצפוניים אל הכנרת.
רקע

מבני חינוך

מעונות יום
בתכנית מקיפה של המועצה האזורית גולן, יחד עם משרד הכלכלה, ייבנו השנה ביישובי הגולן כתשעה מעונות יום חדשים. המעונות יתוכננו לכיתות גיל שונות ויכללו חדרי כיתות, מטבח, מחסנים, מזווה, חדר מנהלת, מרחב מוגן וחצר חיצונית התואמת את הדרישות של ילדי גיל רך, כולל מרחבים מוצללים ומונגשים וארגזי חול. בשנת 2016, הוקם מבנה מעון יום ביישוב אבנ"י אית"ן. השנה יחלו בהקמה של מעונות ביישובים חיספין, אליעד, נטור ונוב וישופץ מעון יום בקדמת צבי. בהמשך, ישולבו יישובים נוספים, בהתאם לגיוס תקציבים.
 
גני ילדים
נמשכת הקמתם של גני ילדים חדשים ביישובי הגולן, לאור הגידול הניכר באוכלוסיית הגיל הרך. ביישוב אבנ"י אית"ן מוקם בימים אלה גן שלישי, בעין זיוון בשעה טובה ייבנה גן ראשון ובתכנון הקמת גני ילדים גם ביישובים נוספים.
 
בתי ספר
 
קמפוס חדש לבית ספר "הצבי", קשת
החלה בניית קמפוס חדש נוסף לבית הספר "הצבי", בקשת. הקמפוס יכלול בינוי עבור 12 כיתות וכן הקמת אולם ספורט ומתקני ספורט נוספים. בנוסף, מתוכננת מערכת חניות והסדרת התנועה לבית הספר. ההיקף הכולל של העלות הוא כ-20 מיליון ש"ח. השאיפה היא לפתוח את הקמפוס בשנת הלימודים תשע"ח.
 
"אולפנת הגולן", קצרין
המועצה המקומית קצרין והמועצה האזורית גולן, באמצעות אגפי החינוך וההנדסה, מקדמות תכנון ופיתוח מבנה קבע ל"אולפנת הגולן", בקצרין. המבנה יכלול כיתות לימוד לחטיבת הביניים והחטיבה הבוגרת, מגרשי ספורט, חדר מורים, בית מדרש וכל הצרכים שיועלו על ידי הצוות החינוכי בשלב התכנון. יעד סיום התכנון - חודש מרץ 17. בכוונת המועצות להתחיל את הקמת המבנה במהלך שנת 2017 .
 
הרחבת בית הספר "שורשים", נטור
בית הספר "שורשים", בנטור נכנס לתכנית פיתוח שלב ב', במסגרתה מתווספות לבית הספר כיתות, ספרייה וחדר טכנולוגיה. הבינוי משלים את הפרוגרמה לבית ספר. בית הספר ישלב גם כיתות תקשורת לחינוך מיוחד ולטובתן יוקדש אחד המבנים החדשים. הכיתות יוקמו בשני מבננים ובימים אלה, מוקם אולם הספורט, שהוא חלק ממתקני בית הספר. היקף העבודה - 7 מיליון ש"ח.
 
מיגון מוסדות חינוך
הסתיימה הקמת המרחבים המוגנים בבית הספר "אביטל" וכעת, יצאה לפועל תכנית מיגון לגני הילדים בהיקף של 6 מיליון ש"ח. המועצה מקדמת הקמת מרחבים מוגנים עיליים בגני הילדים, אשר ייתרו את הצורך לרדת עם הפעוטות למקלט. העבודה החלה בגני הילדים בבני יהודה וחיספין.
 

שטחים ציבוריים

שטחים ציבוריים
מתחמי בילוי ופנאי שלב ב', ב-12 יישובים
בעשרה יישובים בגולן, ניתן כבר לראות את גני המשחקים החדשים והמושקעים וכעת, החל שלב ב' של פרויקט מתחמי הבילוי והפנאי ביישובים. במסגרת זו, יוקמו ב-2017 מתחמים ובהם מתקני משחקים לילדים ומתקני ספורט למבוגרים בשניים עשר יישובים - שעל, קדמת צבי, כפר חרוב, רמג"ש, עין זיוון, גשור, אניעם, אפיק, אל-רום, נאות גולן, אליעד ומעלה גמלא. מדובר בפרויקט בהיקף תקציבי גדול, אך מתבקש, לאור הגידול המשמעותי בכמות הילדים ביישובים והצורך במתחמי בילוי עבור הקהילה.
 
תשתיות
 
שיקום תשתיות ביישובים
במסגרת פרויקט שיקום תשתיות של משרד החקלאות, יתבצע בשנת 2017 שיקום תשתיות ב-5 ישובים - נאות גולן, עין זיוון, גשור, רמג"ש ואליעד. היקף הפרויקט - 14 מיליון ₪. השיקום כולל טיפול בכבישים, מדרכות, תאורה ופיתוח במרכז היישוב הוותיק.      
התכנית מאפשרת להסדיר תשתיות באזורים הוותיקים של היישובים, שאינן תואמות את קצב ההתפתחות של היישובים ואת המעבר ליישובים עם שיוך מגרשים ודירות.
 
מרכיבי ביטחון
בהרחבות היישובים אודם, אפיק, אניעם, יונתן, שעל, וקשת יבוצעו השנה מרכיבי ביטחון חדשים, שכוללים גדרות מרותכות, כבישי מערכת סלולים ותאורה. ביישוב נטור, מסתיימות בימים אלה העבודות להקמת מרכיבי הביטחון.
 
דרכים חקלאיות ביטחוניות
המועצה תבצע השנה דרכים חקלאיות ביטחוניות בהיקף של 9  מיליון ש"ח, באורך כולל של 13 ק"מ, שמטרתן להרחיק את החקלאים מגדר המערכת. זאת, במסגרת תכנית כוללת לשיפור המענים בחירום לשנת 2017.
 
תכנון שדרוג ופיתוח מנחת פיק
המועצה והחברה הכלכלית גולן מקדמות תכנון מחודש של אתר מנחת פיק. המטרה היא לאפשר שילוב של יזמויות ושימושים מסחריים ואזרחיים במנחת כמו כיבוי אש, יזמויות של חברות תעופה ופיתוח כלי תעופה ואפשרות שימוש במנחת לטיסות אזרחיות למרכז הארץ.

תיירות

עין קשתות
אחד הפרויקטים המשמעותיים והגדולים נמצא בעיצומו ומבנה המבואה של בית הכנסת העתיק עין קשתות מוקם בימים אלה. במקביל, מבצעת המועצה עבודות קימום ושחזור לשלוש הקשתות של המעיין. אגף ההנדסה מתקדם כבר לשלב הבא: הכנת חומר למכרז לעבודות פיתוח באתר. הערכה לסיום העבודות באתר - חודש אוגוסט.
 
פארק עורבים
האתר המקסים, שנמצא סמוך למתחם וואסט, עובר מתיחת פנים ועבודות הפיתוח  של שלב א' בפארק הסתיימו. במסגרתן, בוצעו מגרש חנייה, הנגשה לנכים, מערכות שבילים ומדרכות ואזורי פיקניק. בשלב ב', יטפל אגף הנדסה במתחם המים באזור חאן האמיר, מערכות מים ששימשו בעבר כבריכות איגום.
 
טיילת מצוקי האון
מקטע הטיילת, מ"מצפה לשלום" עד לעין פיק, נמצע בעבודות מתקדמות וניתן כבר לצעוד על קטעי דרך סלולים. מקטע זה הוא חלק מטיילת המקשרת בין יישובי דרום הגולן שאורכה כ-40 ק"מ. היא עוברת בחלקה גם מעל מצוקי הכנרת, מאפשרת גישה להולכים ולרוכבי האופניים לאתרים תיירותיים, כמו נחל אל על, המפל הלבן והמפל השחור, עין פיק, אמפי גולן ומאגר "בני ישראל".
 
ועוד בשורה...
פינוי מוקשים
בתכנית כוללת, שהגישה המועצה למשרד הביטחון ולרשות לפינוי מוקשים, יבוצע השנה פינוי מוקשים באתרים הקשורים להתיישבות ולתיירות - בסמוך ליישובים שעל, אפיק, כפר חרוב, בחוף "גופרה" ובאוכף של סוסיתא. כמו כן, יבוצע סקר לפינוי מוקשים לאורך כביש 91, מגשר בנות יעקב ולאורך העלייה לגולן.