שנת ה-50 לגולן

שנת 2017 יצאה לדרך ואנחנו נרגשים לציין באופן רשמי את פתיחת שנת היובל להתיישבות בגולן. לאחר שהתכנסנו וישבנו, וחשבנו וסִערנו את מוחנו בצוותי העבודה גובשה תכנית האירועים והפעילויות לשנת ה-50. טעימות מהתכנית
 
נתחיל כמובן באירוע השיא - המופע המרכזי לשנת החמישים, שיתקיים ביום חמישי, 15 ליוני 2017, כ"א סיוון תשע"ז - שריינו את התאריך! האירוע יתקיים באמפי אחמדיה, מול קצרין, בהשתתפות תושבי הגולן, ילדי הגולן,
אורחים ונכבדים.
 
במהלך השנה, יתבצעו פעילויות רבות ביישובים עצמם. המועצה פרסמה קולות קוראים ליישובים, אשר בחרו פעילות מותאמת לאופי היישוב. פעילויות אלה כוללות ערבים קהילתיים, בהם מסופר סיפורו של היישוב, תערוכות יישוביות ועוד. הפעילויות משולבות בתוך הפרויקט "הגולן ניגלה לעין" בשיתוף "יד בן צבי". אחת הפעילויות שכבר תופסת תאוצה היא מיזם סיפור קולי. המיזם קם מתוך כוונה ליצור ביישובים "פינת סיפור" מיוחדת במינה. לפינה יגיעו משפחות היישוב, תושבי הגולן ומטיילים, אשר יחוו את סיפור היישוב, בצורה אומנותית וחווייתית. האומנות והחוויה באות לידי ביטוי בשני אלמנטים - בפיסול מרשים שמאפיין את היישוב ומהווה פינת משחק לילדים (מפוסל על ידי האמן רועי שנער, מאניעם) ובסיפור מדליק, שמשוחק ומתנגן בקולות ומוזיקה (המבוצעים על ידי "פאוזה" מכפר חרוב ו"מסבירן קולי" מקצרין). חוויה רב-חושית שמשלבת מישוש, ראייה ושמיעה גם יחד. תהליך העבודה נעשה בשיתוף עם הקהילה ובהנחיית רועי שנער. אופי המתקן והדרך בה יובא הסיפור נתונים לדמיון תושבי היישוב, כך שהם אלו שיובילו את הפרויקט, בשיתוף צוות מקצועי שידריך אותם. יחד עם הצוות המקצועי, אנשי הצוות היישובי מגבשים את הרעיון, המתקן, חומרי המתקן, אופן שיתוף התושבים, הדרך בה יובא הסיפור וכו'.
אגף החינוך, יחד עם בתי הספר וגני הילדים, נערכים גם הם לשנת החמישים. במסגרת פעילות ה-50, גובש קול קורא למוסדות החינות בגולן. כל בית ספר הגיש למועצה את הבקשה שלו לפעילויות ותכניות חינוכיות שיתקיימו בנושא במהלך השנה.
 
בנוסף, אגף החינוך מפעיל מספר תכניות רוחביות:
קשר בין תלמידי בי"ס וותיקי הגולן - במסגרת תכנית זו, התלמידים יפגשו דמויות מרכזיות בהקמת הגולן, את ותיקי הגולן ודור המייסדים, כדי לשמוע ממקור ראשון את הסיפורים המרתקים. בכל בי"ס נבנתה תכנית אישית בנושא, אך עם מכנה משותף, הכולל מפגשי תלמידים וותיקים, שחלקם הם סבים וסבתות ותיעוד סיפורים אישיים.
 
חודש הגולן - בחודש מאי, תציין מערכת החינוך את חודש הגולן על בסיס מערך לפעילויות בבתי הספר. המערך יעשיר את התלמידים בידע, יפעיל מערך חווייתי, מעורר סקרנות ועניין ויצור גאוות יחידה של ילדי הגולן כילדים הגדלים בחבל ארץ זה. נושאי הפעילויות: ההיסטוריה של ההתיישבות היהודית בגולן לאורך הדורות, מפת הגולן, טופוגרפיה ומבנה השטח, ההתיישבות החדשה, פיתוח תעשייה וחקלאות, קהילת הגולן - המארג האנושי, הגולן - חלום שמתגשם (ההווה בנוף העתיד). שיא החודש הוא בשיתוף הקהילה - התלמידים עם בני משפחתם ישתתפו במיזמים הבאים: 4 חידות (שבועיות) נושאות פרסים, כתיבת שירים, סיפורים בנושא הגולן, יצירה פלסטית סביב נושא הגולן וצילומים.                 
 
תלמידי הגולן מדריכים על שביל הגולן - תלמידים מהגולן, המטיילים במקטעים של שביל גולן ופועלים בהם לאורך השנה, ידריכו תלמידי בתי ספר תיכוניים המגיעים במסגרת טיולי בי"ס לאזור.       
                                                                                                                     רואים גולן - הפקת סרטונים על אתרים גולניים - תלמידים מספרים וממחיזים את "סיפורם" של אתרי מורשת  בגולן. בכל שנה, התלמידים בקבוצות הגיל השונות פועלים במספר אתרים - חופרים באתרי מורשת, לומדים ומשמרים אתרי טבע. השנה, לכבוד 50 שנה לחידוש ההתיישבות בגולן, יכינו התלמידים, בליווי אנשי מקצוע, סרטוני הסבר והדרכה על מספר אתרים. המטרה היא להעלותם לרשת, במהלך יוני 2017.
 
ערכת הגולן לגני הילדים - גני הילדים יחגגו גם הם את חמישים השנה לגולן באמצעות ערכת גן "50 לגולן" ובתוכה: מפת הגולן בגודל ענק עם שמות כל היישובים, דיסק עם שירי גולן (אותו יקבלו גם המורות למוזיקה וגם המורות לריקודי עם הנכנסות לגנים), ערכת משחקים עם תמונות של חיות, צמחים, עצים ואתרים בגולן. הגננות יעברו השתלמות להפעלת משחקים אלה.                                                                                                                        
 
פרויקט "ותיק בגן" בשיתוף מחלקת ותיקים - כל גן יחבור אל ותיק מאותו יישוב למספר מפגשים, בהם יספר הוותיק על היסטורית היישוב, יבקרו באתרים היסטוריים ביישוב ועוד.
מוקד גולן

רצים ליובל

מרכז קהילתי גולן יקיים אירועי תרבות וקהילה:
 
כנס  גולני- במלון "כינר", בתאריכים 23-24/2. לאורך הכנס, יהיו שני צירים של תוכן: הגולן בתרבות ובאומנות היהודית וציר אחד של לימוד כללי. הכנס יתחיל ביום חמישי לפני הצהריים, בסיורים למעוניינים. הפתיחה הרשמית במלון תהיה בשעה 14:00. את הכנס תלווה תערוכה מיוחדת של האמנית דקלה לאור, מגבעת יואב, אשר תצלומיה מ"סדרת נשים בתנ"ך" צולמו כולם בגולן. במהלך היומיים, יועברו יחידות לימוד וסדנאות על ידי מנחים ומרצים מהגולן ומחוצה לו. ביום חמישי בערב, יתקיימו יחידות לימוד גם עבור נוער, בהובלת תכנית "דילר". הכנס ייחתם בהופעה של אביתר בנאי.
 
צעדת הגולן - אירוע גדול ומשמעותי בשיתוף עם קצרין, המייצר מפגש רב-דורי ורב-קהילתי סביב טיול בגולן והתנקזות למתחם הפעלה קהילתי, בשילוב עם מופע לכל המשפחה. מסלול מעגלי בן 10 ק"מ, שמסתיים ומתחיל בפארק קצרין העתיקה - מסלול סובב קצרין, המשלב טבע והפעלות תוך כדי תנועה.
 
בתים פתוחים - אירוע קהילתי שיתרחש על פני יום שישי אחד, אמנים ויוצרים בגולן (יוצרים ואמנים שזה עיסוקם העיקרי), יפתחו את הסטודיו/חלל היצירה שלהם בפני קהל המבקרים שיוכל לסייר, לראות, לחוות ולהתנסות. המטרה היא להרחיב את מעגלי ההיכרות של תושבי הגולן עם אמנים ויוצרים אשר פועלים בינינו, כמו גם להתנסות באופן חווייתי ומשוחרר בכל מיני סוגי יצירה ואמנות שלא נחשפים אליהם ביום-יום.
 
ומה מצפה לנו בתיירות?
סדרת מירוצים מאתגרת! בחודש אפריל, יתקיים לראשונה "מירוץ הרי הגעש" - מירוץ שליחים שטח, שבו קבוצות רצים יטפסו על חמישה הרי הגעש. הזינוק בקיבוץ אורטל והסיום בהר בנטל, סה"כ 25 ק"מ מאתגרים. בחודש מאי, יתקיים "מירוץ התפוח" באופני כביש - שלושה ימים של רכיבת כביש תחרותית וחוצת גולן באופני שטח, יומיים רכיבת שטח מנמרוד ועד הכנרת, רכיבה אתגרית, כולל חניית לילה בקצרין. בחודש יוני, יתקיים "מירוץ טיפוס החרמון" - ריצה לכיבוש החרמון, כאשר הרצים מתחילים ברכבל התחתון ומסיימים ברכבל העליון.
 
וגם: סיורים וטיולים בגולן
לציבור הרחב המגיע לגולן, במהלך חול המועד פסח, יציע אגף תיירות טיולים וסיורים בגולן משלושה חניונים, בשלושה נושאים שונים, כאשר לכל סיור מתלווה מדריך ממדרשת הגולן.
1.     "קצר וקולע" - עד 3 שעות ברכבים פרטיים
2.     "אוהבי לכת" - עד 4 שעות רגלי
3.     "מטיבי קשב" - עד 3 שעות באוטובוס
 
בנוסף: טיולי סוף שבוע בתחומים שונים:
"הדובדבן שבקצפת", בחודש מאי - טיול בצפון הגולן, בנתיב הגעשי בשילוב הבוסתנים וקטיף דובדבנים.
"מהכרם לבקבוק", בחודש יוני - ביקור בכרמי היין וטעימות וסיור בשני יקבים.
סיורי "תפוח בדבש", בחודש אוגוסט - ביקורים במכוורת דבש וסיור בצפון הגולן כולל ביקור בבית אריזה "בראשית".
"חיטה ושעורה", בחודש מאי - סיור בדרום הגולן בעונת קציר החיטה וסיור במצוקי האון, עד עין תאופיק.
שביל הגולן יהווה מוקד של טיולים - תושבי הגולן יחד עם אורחים בחדרי אירוח יטיילו בשביל הגולן, כאשר כל שבועיים יבוצע מקטע אחר.
 
לובשים חג!
במהלך השנה, ילבש הגולן חג ולוגו חגיגות החמישים יתווסף לכל פעילות ופרסום. האוטובוסים הצהובים של הגולן יישאו את הלוגו של שנת החמישים, שיתווסף גם לשילוט של אתרי התיירות. אירועי שנת החמישים ידוגללו עם דגלי הלוגו, יופקו חולצות וכובעים, יופק בול מיוחד לשנת החמישים ואפילו הביול של הדואר יוחלף לגלופה של שנת החמישים. יופקו מוצרי מתנה בולאיים ייחודים לכבוד יובל לגולן, בהתבסס על הבול שיונפק לציון יובל לגולן.
כדי לשתף את הציבור הישראלי בחגיגות החמישים, ייצרה המועצה מדבקות ממותגות לתוצרת חקלאית - לבקבוקי יין, שמן זית, גבינות, שוקולד וכל עסק שמעוניין לשווק את האריזה של תוצרת הגולן שתישלח לרשתות השיווק ולחנויות, כשעליה מדבקת שנת החמישים, יוכל לקבל את הגרפיקה לשימושו.
שנת חמישים מהנה!