מדילר לדילר

בנובמבר האחרון, יצא לדרך מחזור ב' של תכנית "עמיתי דילר גולן", עם 20 בני נוער. במחזור החדש חברים 10 בנים ו-10 בנות, הלומדים ב-8 בתי ספר שונים ומ-13 יישובים שונים בגולן, מנווה אטי"ב בצפון ועד לנאות גולן בדרום. החניכים נפגשים אחת לשבועיים במועצה האזורית גולן לסדנאות העוסקות בתכנים שונים הקשורים לעמודי התווך של התכנית - מנהיגות, זהות יהודית, ישראל ותיקון עולם. בין המפגשים, החניכים עובדים ומתכננים פרויקטים משותפים באופן עצמאי. בנוסף, במהלך השנה, הקבוצה יוצאת לשבתונים וסמינרים, הארוך שבהם מתקיים באפריל, במלבורן, אוסטרליה.

צוות התכנית המקומית מורכב כולו מבוגרי התכנית. רכזת התכנית בגולן היא ליאת שקד, מקיבוץ גונן, שזו לה השנה השנייה להוביל את התכנית בגולן, בוגרת "עמיתי דילר", מאצבע הגליל, משנת 2004. אתה בצוות, מדריכה בוגרת - שיר גיל, מקיבוץ מעלה גלבוע, בוגרת "עמיתי דילר" בית שאן עמק המעיינות, שנמצאת כעת בפרק משימה במדרשת השילוב בנטור. עוד בצוות, שני מדריכים צעירים: עידן לוינקרון, מקיבוץ מרום גולן ונדב אפלבוים, מנטור - שניהם תלמידי י"ב ובוגרי מחזור א' של התכנית בגולן.
בתכנית "עמיתי דילר" העולמית משתתפים בני נוער מ-16 שותפויות. כל שותפות מורכבת מצמד של שתי קבוצות עמיתים - אחת מקהילה צפון אמריקנית/דרום אפריקנית/אירופית/דרום אמריקנית/אוסטרלית והשנייה מקהילה מקבילה בישראל. הקבוצה בגולן פועלת בשותפות עם הפדרציה הציונית של אוסטרליה ועם קבוצה ממלבורן. למרות המרחק הפיסי המפריד ביניהם, החניכים חולקים יחד היסטוריה משותפת, תקוות, חששות, רצון ומחויבות. מודל הפעולה של התכנית מאפשר ומבטיח את שיתוף הפעולה, הלמידה וההתפתחות של החניכים משני צדי הים ובו-זמנית, מצמיח חברויות לכל החיים. לכל חניך בקבוצה הגולנית יש "חבר לעט" (או חבר לסקייפ) מאוסטרליה ובמהלך השנה, שתי הקבוצות מתנהלות עם אותם התכנים ולומדות להכיר האחת את השנייה. לקראת פסח, הקבוצה מהגולן תצא לסמינר בן כ-10 ימים במלבורן ובו הם יכירו את חבריהם האוסטרלים ויתארחו בבתיהם, יתנדבו בקהילה היהודית וייצגו את הגולן באירועים שונים. בקיץ, האוסטרלים יתארחו בגולן למשך שבוע שלם, בחודש יולי.
ההכשרה אותה עוברים החניכים בתכנית מזמנת להם מפגשים ברמות שונות. ראשית, החניכים נפגשים עם עצמם בתהליך של גיבוש הזהות האישית, נפגשים עם מגוון של דעות ואורחות חיים, נפגשים עם בני גילם מהגולן, מרחבי הארץ ומרחבי העולם, נפגשים עם סוגי קהילות שונים ועם הדילמות והמורכבויות הקיימות במציאות של ימינו. דרך המפגשים האלו, והכלים אותם החניכים רוכשים במהלך השנה, הם מעצבים את עצמם ואת תפיסותיהם, בדרכם להיות מנהיגים בקהילה.
מחזור ב

שבתון זהות יהודית

שנת ההכשרה של העמיתים נפתחה במפגשים בנושא זהות, אשר הובילו לשבתון הראשון של הקבוצה, שנערך בתחילת חודש דצמבר - שבתון "זהות יהודית". השבתון נפתח בביקור באתר "גשר בנהריים", שם למדו העמיתים על סיפור ההתיישבות של חברי קיבוץ גשר ועל חזונו הלא-ייאמן של פנחס רוטנברג ("הזקן מנהריים") להפיק חשמל ממי הירדן. הביקור הוביל לשיח על חלוציות בימינו, על האתגרים העומדים בדרך להגשמת חזון ועל חשיבות גיבושו של ה"למה", המטרה, בדרכו של כל מנהיג.
משם, המשיכה הקבוצה לקיבוץ טירת צבי, הקיבוץ הדתי הראשון שקם בישראל במסגרת יישובי חומה ומגדל בעמק המעיינות, ושם הם התארחו בשבת. במהלך השבתון, דיברו החניכים על משמעות השבת עבורם, מהי תפילה בשבילם, מהם הערכים היהודיים המובילים אותם כיחידים וכקבוצה, שוחחו על פלורליזם ועוד. הקבוצה נפגשה עם חברי הקיבוץ לשיחות ודיונים על ההיסטוריה של העם היהודי ועל האחריות שלהם לעתיד החברה הישראלית והעם היהודי היום.
רוני רוגני (י"א, מרום גולן, "הר וגיא"): "אנחנו קבוצה מעורבת של נערות ונערים דתיים וחילונים ואת השבת שעברה עשינו יחד, כאחד. התחשבנו האחד בשנייה ופעלנו כקבוצה. במהלך השבת, כל אחד מאתנו הכיר ונחשף לשבת אחרת, ששונה וחדשה עבורו. אני, כנערה חילונית, נחשפתי אל השבת הדתית ולמדתי עליה מחבריי לקבוצה, מהפעילויות ומהדיונים שקיימנו בשבתון. החוויה הכל כך ייחודית הזאת, לחגוג ולהעביר שבת עם נוער בגילי מכל רחבי הגולן, הייתה מהנה, משמעותית ומרגשת יותר מכל מה שאוכל לספר במילים".

מיכאל שפירא (י"א, חד-נס, "נופי גולן") מספר על השבתון: "בסמינר, למדתי הרבה על עצמי ועל היחס שלי כלפי הזהות היהודית שלי. הרגשתי שייכות ואת זה שאני חלק מעם שלם. הקבוצה של 'דילר גולן' התגבשה מאוד בשבתון, זו הייתה הכנה טובה עבורי לשנה המלמדת שלנו יחד".
נדב אפלבוים, מדריך צעיר, מסכם: "השבתון עסק בשאלה 'מי אני?'. דיברנו על החשיבות של גיבוש הזהות והזהות היהודית שלנו, הרבינו לשאול שאלות ולצאת מאזור הנוחות שלנו. ההרגשה במהלך השבת הייתה מדהימה ולמרות השוני בין השבת החילונית לשבת הדתית, הצלחנו ביחד ליצור שבת יהודית, שכל אחד מאתנו הרגיש בנוח ושייך. במהלך השבת, הקשר בין החניכים התהדק ונוצרה אווירה משפחתית ופתוחה".

שנת אימפקט

עם סיום שנת ההכשרה, ממשיכים בוגרי התכנית לשנה שנקראת "שנת אימפקט". זו שנה בה "קרן דילר" וצוות התכנית המקומית מעודדים את בוגרי התכנית ליזום וליישם פרויקטים של תיקון עולם הקרובים ללבם ותומכים בצרכיה של הקהילה המקומית. פרויקטים אלו מעניקים לחניכים את האפשרות לעבוד במסגרת תומכת, שבה הם מתרגלים את המיומנויות והכלים שרכשו במשך התכנית. "קרן הלן דילר" מעניקה מלגות לבוגרים למימוש הפרויקטים.
במפגש האימפקט האחרון שנערך במועצה, ערכו הבוגרים סיעור מוחות באשר לצרכים בקהילת הגולן והתחלקו לחמישה צוותי עבודה, לפי תחומי צורך ועניין.
הפרויקט הראשון יצא לדרך בתחילת דצמבר, כשהבוגרות בתיה צדוק (יונתן), מעיין וולמן (מרום גולן) ועמית גלס (קדמת צבי) הובילו מפגש בין כ-100 תלמידי תיכון אוסטרלים ובני נוער מהגולן, בשותפות עם בית הספר "נופי גולן". המפגש התקיים במהלך שהותם בישראל של תלמידי כיתה י' מבית הספר "הר הצופים" Mount Scopus במלבורן, במסגרת תכנית קיץ, שבה הם מטיילים ולומדים ברחבי הארץ (באוסטרליה יוצאים לחופש הגודל בתחילת דצמבר). את המפגש הובילו בוגרי "דילר גולן", יגאל סלע, נציג הפדרציה הציונית של אוסטרליה בישראל, שסיפר על הקהילה המיוחדת באוסטרליה ועל האהבה שלה לישראל ושמואל גולדמן, מיונתן, שבא לספר את סיפור העלייה שלו לישראל והבחירה להקים בית בגולן.
 
מעיין וולמן (י"ב), מרום גולן, מספרת על הפרויקט: "בשנה שעברה, יצאנו במסגרת 'דילר' לשליחות באוסטרליה וזו הייתה המשלחת הראשונה שאי פעם יצאה מהגולן. השותפות המדהימה שנוצרה בין הגולן ומלבורן היא השותפות הראשונה והיחידה שיש לגולן. לכן, כשהציעו לנו לארגן פעילות שתפגיש בין בני נוער אוסטרלים לבין בני הנוער בגולן, ישר קפצנו על ההזדמנות בשמחה והתרגשות רבה, מתוך הבנה ואמונה רבה בחשיבות של קשרים שכאלה."רצינו לארגן פעילות שתשתלב ותתאים לאופי הטיול של האוסטרלים, לצרכים ולרצונות של שתי הקהילות ובעיקר, חשבנו איך ממפגש אחד וקצר אנחנו יכולות להוציא הכי הרבה."היה לנו מעט זמן לעבודה, אך התמסרנו לפרויקט לחלוטין, נתנו את כל-כולנו ועבדנו על כל פרט ופרט, עד שהיינו שלמות עם התוצאה. אנחנו בהחלט מאוד מרוצות מהאירוע שהיה!
"הייתה התרגשות אדירה באוויר, הרגשנו שקורה כאן משהו מיוחד במינו שמעולם לא היה. הישראלים והאוסטרלים דיברו, צחקו ונהינו לאורך כל הערב ואני כל כך נהניתי ושמחתי לראות אותם יוצרים חברויות. באירוע היו בני נוער משני קצוות העולם, אך המפגש הרגיש כל כך טבעי וזה עוד יותר גרם לי להאמין במה שאנחנו עושים כאן ושזה מה שאנחנו צריכים לעשות."המפגש נעשה מתוך שאיפה וראייה ארוכת-טווח, להמשיך, לבנות ולחזק את הקשרים בין ישראל ליהדות התפוצות ובין מלבורן לגולן, בפרט. אני שמחה ביותר שזו רק ההתחלה ואופטימית מתמיד לדעת שבני הנוער שהשתתפו בפעילות הם אלה שיוציאו זאת לפועל".
שנת אימפקט
בתיה צדוק (י"א), יונתן: "החלטנו שהשעות שהוקצו לנו, על ידי בית הספר 'הר הצופים' שבאוסטרליה, ישמשו למפגש בין התלמידים האוסטרלים לבין בני נוער ישראליים מהגולן באותו הגיל. תכננו מערך של כמה תחנות, בהן עברו בני הנוער יחידות תוכן, שיחות, משחקים ואפילו ריקודים...
"אני העברתי פעילות על הקשר בין הקהילה היהודית באוסטרליה לקהילה היהודית בישראל. למדתי הרבה מהעברת יחידה זו. בני הנוער האוסטרלים לימדו אותי כמה חזק הקשר שלהם למדינת ישראל, כמה הם מחשיבים את ישראל לבית שלהם וכמובן, סיפרו על אהבתם לתרבות הישראלית. בדומה לאוסטרלים, גם בני הנוער הישראליים סיפרו כמה גדולה אהבתם לארצנו, כמה חשוב להם להגן על ארצנו וכמובן, הרגשת השייכות שלהם למדינה. חוויה זו הייתה מאוד מלמדת ומשמעותית עבורי".

בכנס "עמיתי דילר" הבין-לאומי, שנערך בארה"ב בתחילת נובמבר, נפגשו צוותי "דילר" מהגולן וממלבורן לדבר על המשך השותפות במסגרת דילר ועל הרחבתה. מתוך האמונה בחשיבותם של קשרים חזקים, בין קהילות יהודיות בתפוצות ובין קהילת הגולן, שני הצוותים, בגולן ובאוסטרליה, ימשיכו לפעול לחיזוק השותפות והרחבת מעגלי ההשפעה שלה גם השנה. האירוע עם בית הספר "הר הצופים" הוא אירוע ראשון מסוגו והשאיפה היא לייצר עוד ועוד מפגשים דומים בהמשך.