משפחת הלל סוסה-אורטל

אנה ויהונתן סוסה עזבו את ירושלים ב-2013 ועלו לגולן עם שני ילדיהם, נווה ונעה. בגולן נולדו להם שני ילדים נוספים – מעין וגילעד. משפחת סוסה התיישבה בקיבוץ אורטל והחלה תהליך קליטה לחברות בקיבוץ, דבר שהוא די יוצא דופן בפני עצמו.
 
למה גולן?
יהונתן: "מאז שהתחתנו, חיפשנו מקום להקים בו את ביתנו. אנה עלתה מארגנטינה והמרחבים של הגולן קסמו לה. העובדה שיש מרחק גדול בין יישוב ליישוב, הזכירה לה את ארץ המוצא שלה. בשבילי, כישראלי, הגולן תמיד היה ארץ טיולים, ארץ פרא, מקום קסום ויפה. כשעלה הרעיון לגור במקום הקסום הזה, שאלנו את עצמנו 'בעצם, למה לא?'. ככה מצאנו את עצמנו אורזים הכול ועולים צפונה".
 
למה אורטל?
"ערב אחד עשיתי חיפוש באינטרנט על קהילות יהדות מתחדשת והשם של אורטל עלה. הצלבנו חלומות (אני עם היהדות, אנה עם הגולן) ושמנו פעמינו לאורטל. לשמחתי, גילינו קהילה של אנשים טובים, מעורבים, אכפתיים וקיבוץ שערך ההגשמה העצמית הוא נר לרגליו. הדבר יוצר שילוב נכון וטוב בעיניי, בין ערך הקהילה, שהוא חזק מאוד, לבין ערכו של הפרט והעצמת ה'אני' של כל חבר.
 
משפחת סוסה
 
רגע ההחלטה:
"ההחלטה לא נפלה ברגע אחד, היה כאן תהליך ארוך של בחירה, של מחשבה, תהליך נפשי שלנו ושל ילדינו והאמת? אנחנו עדיין בעיצומו של התהליך, בשלב ההסתגלות. אני טיפלתי בפרחי באך בכל המשפחה, על מנת להקל עליהם את המעבר והשינוי ושנינו היינו מנהלים שיחות עם הילדים על המעבר. אנה, לדוגמה, עשתה לנעה לוח שנה עד המעבר וכל יום הן היו מדביקות מדבקה. כל נסיעה וכל ביקור היו מלווים בהסברים, תמונות וכולי.
"המעבר היה ממש בבחינת 'הולכים אל הלא נודע', או אל הכמעט לא נודע. מעבר של שני עירוניים מהעיר הגדולה והקפיטליסטית במרכז הארץ לקיבוץ שיתופי בסוף העולם, שמספר תושביו יכולים לאכלס בלוק בירושלים. מעבר גדול כמו לעבור ארץ.
"המעבר לקיבוץ שיתופי דרש ודורש תהליך למידה והסתגלות לעולם חדש של חוקים, מנהגים ותופעות שלא הכרנו, על האיכויות והקשיים שנלוו למפגש איתם. לשמחתנו, בקיבוץ יש הרבה אנשים טובים שמקלים עלינו את המעבר ואת תהליך ההיכרות וההסתגלות לקיבוץ ואנחנו זוכים לליווי חם, מברר ומשמעותי".
 
תעסוקה:
לפני שעלו לגולן, הייתה ליהונתן קליניקה פרטית לרפואה טבעית בירושלים ובתל אביב. בנוסף, הוא שימש כרכז שכבה בבית הספר התיכון "דנמרק", בירושלים. אנה ניהלה קומפלקס של שישה גנים בירושלים, הנחתה את צוות הגננות והמטפלות וגם הייתה גננת מובילה באחד מהגנים בקומפלקס.
כיום עובד יונתן חצי שבוע בבית הספר האזורי "נופי גולן" במרום גולן וחצי שבוע מטפל (עדיין נוסע ליום בשבוע לתל אביב).