מדרשות ומכינות

מדרשת הגולן בחיספין

מדרשת הגולן
מרכז סיור ולימוד
תחום הפעילות העיקרי של מדרשת הגולן בחיספין הוא הדרכת טיולים, סיורים וסמינרים ברחבי הגולן והצפון. בכל שנה מטיילים איתנו עשרות אלפי תלמידים, חיילים, מבוגרים, קבוצות ומשפחות חובבות ידע וטיילות תוכן.
מדרשת הגולן מתמחה בבניית "מסעות חינוכיים" וטיולים שנתיים משמעותיים עבור בתי ספר מרחבי הארץ. בנוסף, המדרשה עוסקת ביצירת בסיס להקניית חוויית ידע למבוגרים ושוחרי דעת המבקשים להעמיק ולהכיר מחוזות חדשים.
 
בית מדרש לתורה וחיים
בית המדרש מיועד לאנשים המעוניינים לקחת פסק זמן ממרוץ החיים ולהרחיב בלימוד תורת חיים, הנוגעת בנושאים כמו- עבודה, משפחה, זוגיות ומישורי ידע נוספים. בנוסף לפעילותו הסדירה, מקיים בית המדרש שבתות עיון בקמפוס המדרשה ותכניות סיורים, הפתוחות לקהל הרחב.
 
מדרשה לסמינריונים
מרכז סמינריונים העוסק בנושאי תרבות יהודית, זהות יהודית ותודעה ציונית. מדרשת הגולן מרחיבה את פעילותה למגזרים וקבוצות אוכלוסייה שונות המעוניינות ברכישת ידע, חוויה, חיבור, חינוך ורוח.
הסמינרים מיועדים לבתי ספר יסודיים ותיכונים וכן לקבוצות מבוגרים המעוניינים בהעשרה ושילוב של ידע וטבע.
 
 
 
 
 

מכינת מיצר

מכינת מיצר
לחברה הישראלית נחוץ עוגן רוחני וערכי כדי לפתח עמידות בפני השסעים התרבותיים והפילוג הרווח בשנים האחרונות בעם. הולך ומתעמעם המכנה המשותף וכך עולה הדומיננטיות של ההמוני תוך ויתור על השקפת עולם ותובענות עצמית, וצומחת "שבטיות" מפלגת.זוהי הצהרת אמונים: אנו מאמינים שבכוחו של דיאלוג חינוכי של צעירים ומחנכים, ובכוחם של הצעירים עצמם לשפר את איכות החברה הישראלית וליצור עתיד מבטיח יותר. המעשה החינוכי במכינה נעשה מתוך שליחות ציבורית. תמהיל של מוסר וערכים יחד עם פיתוח זהות אישית יכול להעלות את מידת המעורבות של הצעירים בחייהם, בסביבתם ובחברה הישראלית.כארגון הנוהג בממלכתיות ורואה בריבונות דמוקרטית ערך, עיקרי החינוך ב'מדרשה למנהיגות ומעורבות חברתית מיצר' נובעים מתוך מטרות החינוך שנוסחו בתיקון חוק החינוך הממלכתי (תש"ס - 2000):
  • חינוך החניכים לאהבת עמם וארצם תוך כיבוד מורשתם וזהותם ולאזרחות נאמנה למדינת ישראל.
  • הוקרת ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית, הובלת יחס של כבוד לזכויות אדם, לחירויות יסוד, לשמירת החוק, לתרבותו ולהשקפותיו של הזולת.
  • חינוך לחתירה לשלום ולסובלנות ביחסים בין בני אדם, בין קבוצות ובין עמים.
חזון המדרשה הנמצאת במיצר, מונח על ההנחה הבאה: המעשה החינוכי יש בו תקווה ואמונה לעתיד הולך ומשתבח של החברה הישראלית. המדרשה למנהיגות ואחריות חברתית מיצר הנה ארגון חינוכי-הומניסטי וציוני אשר יקדם את הבאים בשעריו למיטבם ולמצוינות ב"בנאדמיות" תוך זיקה לערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית ומתוך תחושת אחריות מלאה על עתידה של החברה הישראלית. 
 
 
 

 

מדרשת בת ח"ן

מדרשת בת חן
בית מדרש "בת ח"ן" הנמצא בסמוך לישוב אליעד, משלב בין לימודי תורה, חסידות והתבוננות עם שיעורי סטודיו מגוונים, המאפשרים תהליך וצמיחה רוחנית, נשית. הלומדות בבית המדרש מקבלות הכשרה מקצועית בתחומי המחול, האמנות והתיאטרון. בית המדרש מאמין כי תחומי היצירה נובעים מתוך חיבור עמוק למקורותינו היהודיים.
השילוב בין הלימוד ליצירה יאפשרו לך לגלות את הכוחות הטמונים בך כאישה וכאדם יוצר. בית המדרש מהווה בית לצמיחה במהלך הלימודים ואחריהם, כאשר הצוות מלווה את הבנות במעברים השונים בחייהן ובכללם הכנה לנישואין, חיי זוגיות, לידות ועוד.
 
הווי המדרשה
כחלק מתוכניות הלימודים מתקיימת פעילות חברתית ענפה של שבתות משותפות וחגים משותפים, ערבי ר"ח, התוועדויות, ימי לימוד וסדנאות בטבע, טיולים בגולן ועוד.
מיקום המדרשה
בית המדרש שוכן ברמת הגולן, בו השקט ומרחבי הטבע מאפשרים ללומדות להגיע לנביעה פנימית עמוקה. בנות המדרשה משתלבות במגורים בישובי הגולן (מרחק של כמה דקות מהמדרשה) וזוכות להיות חלק מקהילת הגולן המשפחתית והחמה באופן מיוחד.
צוות המדרשה
בראש בית המדרש עומדת הרבנית נעמי מרגלית מהישוב נוב שגולן. רב המדרשה הינו הרב עמיר כץ - רב המושב שדה אליעזר שבגליל. צוות המדרשה מגוון ומורכב מרבנים ומלמדות, מעבירי סדנאות בתקשורת ובמודעות, אנשי רוח ויצירה מתחום עולם היצירה היהודית ועוד.
 
 
 

המדרשה לבנות בנוב

מדרשת נוב
 המדרשה לבנות בנוב הוקמה בשנת תשנ"ה, ע"י קבוצת חברים בני מושב נוב שהבינו כי האחיזהבארץ ישראל ובגולן תהיה איתנה, רק כשהשורשים בארץ ינקו מטל שמיים. במדרשה לומדות בוגרות י"ב, בוגרות שירות לאומי ושירות צבאי בצומת הדרכים המרכזית בחיים על סף בניית בית והקמת משפחה.
בין נופיו הקסומים של הגולן ובשיתוף עם אנשי שדה וחובשי בית המדרש
הופכת שנת המדרשה לשנה של עצירה ממרוץ החיים, לבירור הכרחי ומעמיק ביחס לכל הדברים הגדולים שגדלו עליהם בבית, ביה"ס ובתנועת הנוער: מי אני, מי הוא עם ישראל, מה הקשר שלי עם רבש"ע, עם התורה ועם ארץ ישראל.
 
לאתר המדרשה לחץ כאן
 

מדרשת השילוב נטור

מדרשת השילוב
מדרשת השילוב בנטור, היא מוסד חינוכי ראשון ויחיד מסוגו בארץ הפותח את עולם הלימוד הבית-מדרשי לציבורים חדשים ולעולמות תוכן חדשים. במסגרת המדרשה לומדים יחדיו חילונים ודתיים, בנות ובנים העוסקים במגוון רחב של תחומי רוח המשלבים את עולמות היהדות וההשכלה הכללית. התוכנית מיועדת לבוגרי כיתות י"ב והיא משולבת בשירות צבאי מלא. המדרשה ממוקמת במושב נטור בדרום רמת הגולן ופועלת בשיתוף ובתמיכת הקהילה. מטרת המדרשה היא להוות מרכז, בית מדרש ובית יותר לפיתוח התודעה הישראלית-יהודית בעת הנוכחית על ידי העמדת דור של אנשי רוח יוצרים ואנשי חינוך.
במסגרת המדרשה עוברים בוגרי י"ב מבתי ספר חילונים ודתיים תוכנית בת כ-20 חודשי לימוד (לפני ובמהלך\אחרי שירות צבאי מלא) בה הם נחשפים באופן מעמיק למגוון תחומי דעת החל מלימודי גמרא ומחשבת ישראל, עבור בפילוסופיה וכל טווח מדעי הרוח ועד ללימודי ארץ ישראל. במסגרת התוכנית נדרשים הלומדים לקחת אחריות רעיונית ומעשית על לימודיהם ולתכנן אותם בהתאם לנטיות ליבם ומסלול התפתחותם האינטלקטואלי ביחד עם אנשי הצוות. בנוסף ללימוד לוקחים על עצמם תלמידי המדרשה מחויבות לעשייה בקהילה וכן נהנים מחיי קבוצה עשירים וטיולים ברחבי הארץ.
מדרשת השילוב הוקמה ומנוהלת על ידי הרב אביה רוזן ואיתמר לפיד. המדרשה נפתחה בספטמבר 2012, אלול תשע"ב כעמותה עצמאית. התוכנית מתקיימת בחסות משרדי הביטחון והפנים, מועצה אזורית גולן, בית מורשה ועמותת מיתרים.
 
רעיון השילוב
רעיון השילוב בנוי על ההכרה שבכדי לבסס מנהיגות-תוכן של עומק יש צורך בתכניות ארוכות טווח עם למידה אינטנסיבית ומשמעותית ולא להסתפק במפגשים ובחוויות בלבד.לצורך כך תקופת הלמידה במדרשה של תכנית השילוב מיועדת ללמידה אינטנסיבית, כשלאחר מכן השרות מלווה ע"י המדרשה (עם אפשרות לשרות משותף כגרעין). דבר זה יאפשר את המשך פיתוח התהליך וימנע את התמסמסותו בתקופת השרות הצבאי.מעבר לכך – השרות הצבאי המשמעותי יהווה את היישום הראשון ל"צו הערכי" המניע את חניכי התכנית. רכישת הכלים האקדמאיים ותעודת ההוראה יאפשרו לחניכי התכנית ליישם את חזון התכנית בכל מישורי ההגשמה הציונית במדינת ישראל, בדגש על תחומי החינוך וההוראה.