גאווה גולנית: הפעם בתחום הסייבר

נבחרת הסייבר של בית הספר מצפה גולן הגיעה למקום הרביעי באליפות הסייבר הארצית

דר' ירון דגן
תחרות הסייבר "סקילז" של משרד החינוך מאפשרת לתלמידי בתי הספר חשיפה לתכנות, רובוטיקה, חשיבה לוגית ופתרון בעיות וכל זאת באמצעות משחק. השנה לראשונה, נבחרת גולנית עלתה לגמר הארצי ושבה לגולן עם המקום הרביעי.
 
תחרות "סקילס" של משרד החינוך הפכה בבית הספר "מצפה גולן" לפרויקט קהילתי בו נטלו חלק תלמידים, מורים והורים שהתנדבו ושימשו כמנטורים, וסייעו לילדים להכיר את השפה וסגנון החשיבה של עולם התכנות. תחילה, התאמנו תלמידי כיתות ב'-ו' ושיחקו בשלבי אימון במשחקי מחשב המותאמים לגילאים השונים. לאחר מכן נפתחו שלבי התחרות, כל התלמידים התגייסו ושיחקו על מנת להגיע לתוצאה בית ספרית שתאפשר עלייה לגמר. המאמץ המשותף השתלם: מתוך כאלף ושבע מאות בתי ספר שהשתתפו בתחרות, הגיעו תלמידי "מצפה גולן" למקום 77 שהעלה את בית הספר לגמר הארצי. על מנת להגיע לגמר הארצי יש לשלב כמה שיותר ילדים בתחרות. ב"מצפה גולן" כ 93% מהילדים נחשפו והשתתפו בפעילות. הילדים הוכיחו שכל אחד יכול!
 
דר' ירון דגן
ביום שני, 1.4.2019 בשעה מוקדמת וחשוכה, יצאה משלחת של ארבעה תלמידים לייצג את בית הספר בתחרות שהתקיימה בחולון. התלמידים שיחקו במשחק התכנות "קוד מונקי" במשך כשלוש שעות, כאשר ההורים והמורים המלווים יכולים רק לצפות בהם במסכים שהוצבו מחוץ לחדר. הנבחרת עבדה קשה, התמידה והתמודדה בכבוד רב בתחרות שהייתה מאתגרת ביותר! החוויה במקום כללה טקס מרשים והרבה התנסות באמצעי טכנולוגיה חדשנית שהציגו המשטרה והצבא. אומנם, את שלושת המקומות הראשונים השיגו בתי ספר מגוש דן...אך עבורנו ההישג הוא עצום: קהילה מרוחקת בפריפריה הצפונית שמצליחה לעמוד באתגר!
התחרות התקיימה השנה בפעם החמישית, לראשונה "מצפה גולן" השתתף בצורה פעילה, למרות הפער מבתי הספר שמשתתפים כבר מספר שנים, הצלחנו לעמוד באתגר ולהעפיל לגמר. ההשתתפות מאפשרת לילדי הגולן לסגור את הפערים למול הילדים משאר הארץ. המשך החשיפה והלימוד יאפשרו לילדי הגולן להיות מחוברים לטכנולוגיות הלמידה המתקדמות ולהתמודד באופן עצמאי עם בעיות לא מוכרות, כאשר המנטורים הבוגרים נמצאים שם כדי לכוון אותם.
תודה לתלמידים המוכשרים שהיו נכונים למאמץ העצום, לנבחרת המנטורים: לפרח רכזת התקשוב, למוניקה רכזת התקשוב במועצה, לצוות המורים וכמובן להורים, שעזבו את מקומות העבודה ובסבלנות אין קץ ליוו, הדריכו והיו זמינים עבור התלמידים בכל שעה.
בכל שנה התחרות פותחת פעילויות חדשות לגילאים שונים. בשנה הבאה המטרה שלנו היא להשתתף בתחרויות גם לכיתות ז-ח. לצורך כך, המשך החיבור בין הקהילה, התעשייה ומערכת החינוך בגולן חשוב להמשך הקידום של ילדינו.
 
שגיא פישר ומירה הופמן