מחלקת ילדים ונוער

תנועת נוער
המחלקה לחינוך חברתי-קהילתי מובילה  פיתוח, העצמה וחיבור נוער הגולן, תוך יצירת מרחב פעילות רציף, מכיל ומאפשר עד לאחרון החניכים. היא תהווה גוף ידע מקצועי הפועל לפיתוח וקידום של מעגלי העשייה החינוכיים בקהילת הגולן, על ידי הנחייה וליווי בגיבוש תפיסה חינוכית רעיונית התואמת לרוח היישוב ורוח הגולן.
צוות המחלקה ילווה ינחה ויכשיר את הצוות החינוכי ביישובי הגולן, במעגליו השונים- מדצ"ים מדריכי ילדים, מדריכי נוער ומובילי חינוך.
כל זאת למימוש עקרונות החינוך הבלתי פורמאלי, ועיצוב דמותם של בני הגולן כדוגמא ומופת לסובבים אותם, כבוגרים תורמים ומשמעותיים בחברה הישראלית.
לעדכונים בדף הפייסבוק שלנו לחץ כאן

תהליך א'-ו' בהובלת רעיה בן נעים

תהליך א'-ו' בהובלת רעיה בן נעים
מחלקת החינוך הבלתי פורמאלי במרכז הקהילתי גולן, פועלת ליצירת שותפות והזדמנות אמיתית לכל ילד וילדה להיות חלק מחברת הילדים ביישוב, ולקחת חלק פעיל במפגשים השבועיים. בכל ישוב מתקיימת התוכנית בתבנית מעט שונה, כל ישוב וצרכיו.
 
שתי מטרות מרכזיות עומדות לנגד עינינו:
יצירת חברת ילדים צעירה המפתחת יחסי חברות ועבודה בקבוצה.
יצירת שותפות והרגשת שייכות לקהילה בה אני חי - ילדים, משפחה, ישוב, גולן.
תהליך ז-ח
תהליך ז'-ח' בהובלת טינה מסיקה
 
מחלקת ילדים ונוער בכלל ותחום ז'-ח' בפרט, אמונים על טיפוח חברת הנוער כחברה המכילה ומצמיחה את כל פרטיה, המאפשרת  את ביטויו האישי  של כל פרט, מתוך שאיפה לפיתוח תודעה עצמית לקראת בחירה משמעותית.
ההתייחסות האזורית לשכבות ז'-ח' נולדה מהבנה בשטח שהחניכים בגילאים אלו נחשבים לחלק מחברת הנוער ביישוב אך בפועל מבחינת מאפייני הגיל והצרכים ההתפתחותיים הם בתפר שבין חברת ילדים וחברת נוער ויש לתת להם התייחסות בהתאם. זאת תוך מתן דגש בנושאים רלוונטיים לקהילת נוער הגולן כאשר הנושא המרכזי הוא כישורי חיים, בגרות, לקיחת אחריות, דימוי עצמי וחברתי, זהות אישית, זהות יהודית, מנהיגות צעירה, גיבוש שכבות ז-ח הגולני ויצירת עוגן זהותי של חיבור לגולן.
 
תהליך ט' בהנחיית טינה מסיקה
 
שנת ט' מהווה צומת דרכים עבור החניכים- היא שנת מעבר. שנה זו היא שנה מקדימה לשנת הדרכה או "מחויבות אישית" בביה"ס. בשנה זו מתקיים  תהליך בדגש על אחריות ומעורבות קהילתית. מטרת התהליך המועצתי היא חיבור לתהליך היישובי ולהוביל את החניך בדרך מההכרה של מושגי הערכים, ועד הבחירה באפיק הגשמה- הדרכה, חונכות או אפשרויות אחרות ביישוב. תהליך שנה זו ברוחו של אסף רז ז"ל, התנדבות, עידוד יזמות ועשייה חברתית גולנית. יצירת חברת נוער משמעותית כחלק מתהליך חושב מחליט מבצע.
 

תהליך י"א-י"ב בהנחיית טינה מסיקה

נוער בפעילות
תפיסת ההפעלה באה ומתארת את העצמת הנער מתוך נקודות החוזק שלהם ותחומי העניין שלהם. עלינו לעזור להם יצור את הבמות החינוכיות בהתאם למאפייני הגיל והצרכים ההתפתחותיים, שירות משמעותי משמעותית / ש"ש/ מכינה בדגש על מעורבות קהילתית, יחד עם גיבוש הזהות של כל נער ומתן סל כלים וערכים (של"ג).
כל תקופת גיל ההתבגרות עוברת בצורה משמעותית לחניך ולקהילה הסובבת ובזכות כך אחוזי שכבות ההדרכה גבוהים בקבוצות המנהיגות. זו היא שנת ההגשמה של לקיחת תפקיד משמעותי בהובלת תהליכים חינוכיים קהילתיים אזוריים. שנה זו מפגישה את בני י"א וי"ב עם בני גילם מכל הארץ ומעניקה חוויית העצמה ועיצוב דמותו של הבוגר.   

תנועות נוער

תנועות נוער
בגולן פועלות שלש תנועות נוער שנמצאות בקשר מתמיד ושיתוף פעולה מלא עם מרכז קהילתי גולן ועם הישובים עצמם. תנועת בני המושבים פועלת בעשרים ישובים ברחבי הגולן, הפעילות מיועדת לחניכי כיתות ד'-י"ב. מרכז הפעילות הינה בישוב ומתמקדת בחיי הקהילה והחברה. תנועת בני עקיבא מהווה תבנית נוף חשובה בשדה החינוך הגולני ומהווה תבנית חינוכית עיקרית לגילאי ד'-ח' בישובים הדתיים. תלמודי התורה בחינוך החברתי -קהילתי מהווים מעיין נובע של חינוך ערכי אמוני המבוסס על תורה ועבודה.
 
למידע נוסף

מועצת נוער בהובלת טינה מסיקה

מועצת נוער
מועצת נוער גולן -מורכבת מנוער מדרום וצפון רמת הגולן, דתיים וחילונים.
תהווה גוף המייצג את הנוער ותפעל למען הנוער בגולן ,מועצת נוער גולן פועלת לחיזוק הקשר בין הקהילות השונות בגולן, יצירת עשייה למען הגולן והנוער בפרט,
על דגלם חרטו -אחריות, יוזמה, צדק חברתי, טבע וסביבה, קהילה ושייכות גולנית, נוער הגולן עושה למען עצמו, מקדם תהליכים משמעותיים תוך יצירת קבוצה מעצימה ומצמיחה, מועצת הנוער תקדם פרויקטים שבכל שנה יבחרו,בתחומים השונים. השמיים הם הגבול, מועצת נוער גולן רמה אחת מעל.