עדכוני אגף יעוץ וטיפול

הכנס השנתי של האגף, לזכרה של מנוחה גפני, עסק השנה בניכור הורי. ניכור הורי היא תופעה בה ילד מתנכר לאחד מהוריו, כאשר אין צידוק לכך, ועל רקע של פרידה בין בני זוג. המונח נטבע ב-1985 על ידי פרופ' ריצ'רד גארדנר ומגדיר מצב שבו ילדים מגיעים לנתק מהורה אחד (הורה מנוכר), תוך תהליך של הסתה ושטיפת מוח של ההורה השני (הורה מנכר). הכנס עסק באופני הטיפול בתופעה, בהשפעות המצב על הילד, ההורה המנוכר וכמובן המשפחה הרחבה. ההחלטה לעסוק בנושא זה נבעה מהצורך העולה מחדרי הטיפולים ומהתגברות התופעה.
 
השרות הפסיכולוגי חינוכי
תוכנית המוגנות, שיצאה לדרך בגני הילדים הועברה ברמת מגשימים, נאות גולן, גבעת יואב, כפר חרוב ונטור. ההורים שצפו בהצגה עם ילדיהם, שלאחריה עיבדו את התכנים עם פסיכולוגים מהשירות הפסיכולוגי חינוכי של המועצה, הביעו את דעתם על חשיבות הנושא והשפה המשותפת שנוצרת מהצפייה יחדו-הורה וילד, לצד הצורך בפיתוח נושא המוגנות כבר בגיל צעיר בשל החשיפה לתחום המסך והמדיה.
שאלות ההורים עסקו בטווח התכנים שעולים ברשת, איך להגן על הילדים כבר בגיל הרך מפני חשיפה לתכנים שונים ברשת, ואיך לחנכם לשימוש מבוקר יותר במדיות השונות. עוד עלו תהיות בנוגע לטיפול בתחום המוגנות בגילאים הבוגרים יותר, גילאי בי"ס יסודי והלאה.
השירות הפסיכולוגי חינוכי, אגף החינוך, מרכז חוסן והמרכז הקהילתי, בשיתוף תכנית 3600 לילדים בסיכון, עסוקים בימים אלה, בבניית תוכנית המשך למענים לגילאים הבוגרים ולוקחים בחשבון את הצורך בהרחבת המענים ובפיקוח על השימוש במדיה.