דבר ראש המועצה ביום הזיכרון

ראש המועצה בטקס
משפחות שכולות,
נציגי עוצבת הגולן
ילדי ותושבי הגולן

לפני חמישים שנה, במהלך מלחמת ששת הימים, שחרר צה"ל את הגולן ובכך הסיר שנים של איום מעל יישובי עמק החולה והכנרת.
141 חיילים נהרגו במערכה זו, סיפורי הקרבות העזים ובהם סיפורי הגבורה של הלוחמים מהווים עדות ללוחמה קשה ועקובה מדם שניטשה כאן על אדמת הגולן, בהגנה על מדינת ישראל.

חודש לאחר המלחמה, עלו החלוצים הראשונים להקים את היישוב הראשון בגולן. לעיניהם נגלה מראה שדות הקרב, האדמה החרוכה,
המאיימת, השרופה, אך הם, שהיו חדורי אמונה במעשה הציוני הפכו את אדמת הגולן למקום של תקומה, צמיחה, תיקווה והגשמה.

ההיסטוריה של מדינת ישראל כולה שזורה בסיפורי הצלחה והגשמה לצד סיפורי שכול וגבורה, כך גם ההיסטוריה של קהילת הגולן.
לאורך השנים איבדנו 98 מבנינו ובנותינו, כל אחד מהם הוא עולם ומלואו, לכל אחד מהם היו תקוות שאיפות וחלומות שלא היתגשמו. חוט חייהם נגדע במאבק המתמשך של מדינת ישראל על חירותה, על ביטחונה ועל ערכיה, הם הותירו מאחור משפחות אוהבות, מיוסרות, כואבות, אצילות נפש ומעוררות השראה עבור כולנו, להם גם להם אנו חבים את המשך היצירה.

השנה, נפרדנו בצער ובכאב גדול מרב סרן חגי בן ארי ממושב נוב. בן 31 במותו. אבא, בעל, בן ואח, מפקד, קצין וגיבור.
חגי נפצע אנושות במערכה בצוק איתן, כאשר הוביל כוח של לוחמי סיירת צנחנים בפעילות לאיתור מנהרות בחאן יונס ונפגע מירי צלף בראשו.
חגי הוא מופת של דוגמא אישית, של אומץ, מסירות נפש, ערכיות, גבורה ולקיחת אחריות.
אנו מבכים את לכתו ומחבקים את בני משפחתו באבדן הקשה.

לצערי בשבוע האחרון היינו עדים לשיח שהרעיד לכולנו את אמות הסיפים, פוליטיקאים, שלא לומר נבחרי ציבור, מתבטאים בביריונות, בשיסוי וקרע גם מול משפחות כואבות, שלהם כל יום הוא יום הזיכרון, ולהם אני אומר בקול חד, ברור, עמוק, חזק ומהדהד עצרו ! לא עוד שיח מפלג, לא עוד שיח פוגעני, לא עוד שיח לא מכבד ובמיוחד לא שיח המחלל את זכר הנופלים ואת שהשאירו מאחור.

משפחות שכולות יקרות, אנו עומדים לצידכן מתוך מחויבות עמוקה לזכור ולא לשכוח את דמותם של אהוביכם, לשאוף לחנך ולהתחנך לאור ערכי המסירות והגבורה שהנחילו לנו מתוך אהבת חינם, אהבת האדם והמדינה, עלינו להמשיך ולבנות את חוסנה הערכי והמוסרי של החברה בישראל.

השנה כאמור אנו מציינים חמישים שנה לחידוש ההתיישבות בגולן, וכשפנינו לעיר גמלא, עיר המוזכרת עוד בתקופת יהושוע בן נון והיא סמל ומופת לעמידת היהודים מול כוחות הרשע אנו לא שוכחים כי נפלה בחלקינו זכות גדולה לחיות פה בגולן, להחיות, לשמר, להמשיך ליישב וליצור, לדבוק בערכים אותם גיבשנו לאורך השנים ולהנחיל את רוח הגולן לדורות אחרינו.

אנו, משפחת הגולן, מרכינים את דגלנו ומתייחדים עם זכרם של אחינו ובנינו, בני ותושבי הגולן, שנפלו במערכה על הגנת המדינה. יהי זכרם ברוך!
 

טקס יום הזיכרון